Su nöbetine destek büyüyor (VİDEO)

KALEM Farkıyla...

Su nöbetine destek büyüyor (VİDEO)

Su nöbetine destek büyüyor (VİDEO)

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı havzasındaki altın madeni çalışmalarına karşı yurttaşlar, çevre örgütleri ve Çanakkale Belediyesi’nin başlattığı ‘Su ve Vicdan’ nöbeti sürüyor. Kazdağları’nı korumak isteyenlerin başlattığı nöbetin ikinci gününe CHP’li vekiller ile Çankaya Belediyesi çalışanları de katıldı. Sosyal medyada yapılan on binlerce paylaşımla da yurttaşlar, Kazdağları için verilen mücadeleye destek verdi.

Çanakkale’nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti 4. gününde.

Çanakkale’li STK’ların ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin başlattığı su nöbetine Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş destek amaçlı katıldı. Kirazlı-Balaban çeşmesi mevkiinde oluşturulan kamp alanına kent dışından birçok dernek ve doğa gönüllüleri gelerek desteğini sürdürüyor.

Sosyal medyada çok büyük destek alan eyleme birçok ünlü, siyasi isimler, aktivistler ve belediyeler #KazdağlarıHepimizin #KazDağınaDokunma #SuNöbetindeyiz diyerek destek verdi. Su nöbetinin üçüncü gününde Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale milletvekili Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyeleri maden sahasına girerek incelemelerde bulundu. STK’lar, çevre meclisi ve Su Nöbetine katılan vatandaşlar maden faaliyetlerinin sürdürüldüğü alanda maden şirketini protesto ettiler. Çanakkale Kent merkezinden su nöbetine alanda katılmak isteyen doğa severler için STK’ların talebi üzerine Cumhuriyet Meydanından saat 09:00, 13:00 ve 17:00’da alana servis araçları kalkıyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST