Su ve vicdan buluşması…

KALEM Farkıyla...

Su ve vicdan buluşması…

Kazdağları’nda Kanadalı bir şirketin yapmak istediği altın ve gümüş madenciliğine karşı tepkiler hızla büyüyor. Çevrecilerin başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken dün Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenlendi.

Sanatçılardan Sadık Gürbüz

Eyleme Çanakkale, İzmir, Antalya, Bursa, Yalova, Aydın, Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir, Yalova, Kocaeli, Düzce ve Edirne barolarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, STK’lar, köylüler, üniversite öğrenciler ve bilim insanları katıldı. Binlerin katıldığı eylemde devam eden altın madeni arama çalışmalarına ve Kaz Dağları’nda yapılan doğa katliamına tepki gösterildi.

Saat 11:00’da başlayan “Büyük Su Ve Vicdan Buluşması” etkinliğine katılmak için binlerce vatandaş akın akın bölgeye geldi. Desteğe gelenler arasında olan sanatçılardan Sadık Gürbüz kalabalığa seslendi. Daha sonra ise şair Ataol Behramoğlu şiir okudu. Basın açıklamasının ardından Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir konuşma yaptı.

Sonrasında ise maden faaliyetinin yapıldığı alana doğru yürüyüş başladı. Saat 13.30’da alana giren protestocular, “Kaz Dağları Andı”nı okudu. Buluşmaya katılan ve siyanürle bölgenin yok edilmesine karşı çıkan binlerce kişi, tel örgülerle korunan şantiyeye girdi.

Şantiye alanında da yapılan basın açıklamasının ardından, kesilen ağaçların olduğu bölgeye yeni fidanlar dikildi.

Alandan çıkılırken ise Tarım Orman-İş Sendikası temsilcisi Kamil Aru, beraberindeki heyetle birlikte şantiyeye kilit vurdu.

Eylemden ilginç kareler…

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST