Şule Çet İçin kitlesel katılım

KALEM Farkıyla...

Şule Çet İçin kitlesel katılım

Şule Çet İçin kitlesel katılım

Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davanın dördüncü duruşması geçtiğimiz günlerde Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve davanın 20 Kasım’a ertelenmesine karar verilmişti. Çanakkale Şule Çet için Adalet Komisyonu tarafından yapılan açıklamada gerçekleştirilecek mahkemeye kitlesel katılım kararı alındığı duyuruldu.

Ankara’da, Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in, geçen yıl 28 Mayıs’ta plazanın 20’nci katından düşerek, ölmesiyle ilgili Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand’ın (33) tutuklu yargılanmalarının görüldüğü dava 20 Kasım 2019 tarihine ertelendi. Gerçekleştirilecek mahkemeye kitlesel katılım aldıklarını belirten Çanakkale Şule Çet için Adalet Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Şule Çet İçin Adalet Komisyonları olarak başta Çanakkale, İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere birçok şehirden kadınlarla bir araya gelerek mahkemelere kitlesel katılım kararı aldık. Bizi bir araya getiren Şule Çet ve katledilen tüm kadınlar için adalet arayışımızdı. Bu yola çıkarken bir araya gelmemizin ortaya büyük bir güç çıkaracağını hepimiz çok iyi biliyorduk. Öyle de oldu. Bugün Şule’nin mahkemesi tüm kadınların sahiplendiği ve takip ettiği bir mahkeme. Ve Şule artık kadın mücadelemizin bir simgesi… Çanakkale komisyonu olarak da kentimizde Şule’nin adını sokak sokak her yere taşıdık. Mahkeme’ye gitmeden önce Avukatlarla bir araya gelerek mücadele ile kazandığımız 6284’ü ve İstanbul Sözleşmesini konuştuk. Bu haklara ‘şımarıklık’ diyerek kadınların haklarını gerici kalıplarına sığdırmaya çalışanlara bu haklara saldıranlara ve hedef gösterenlere inat haklarımızı daha çok öğrendik daha çok sahiplendik. Şule’nin mahkemesini erteleyerek unutturmaya çalışanlara inat daha güçlü bir katılım ile Çanakkale’den yola çıkmak için hazırlandık. Çanakkale’den Ankara’ya gidebilmek için başta kentin belediyesi olmak üzere birçok yerden otobüs talebinde bulunduk. Bizlere talebimizin gerçekleştirilebileceği söylenirken son anda o gün için uygun otobüsümüz yoktu zaten diyerek bu talebimiz karşılanmadı. Sonra 3 kişi için bilet kesmelerini istedik ve 3 kişiye bilet kesecek bütçelerinin olmadığı gibi komik açıklamalar ile karşı karşıya kaldık.”

“Kadın düşmanı söylemleriniz işe yaramayacak”
“Şule Çet İçin Adalet Komisyonları olarak defalarca dile getirdik bir kez daha söylüyoruz; bizler adliyelerin önünde adalet çığlığımızı yükseltirken erkek yargının tecavüzcüleri, katilleri, istismarcıları yargılamadığın adalet talebini dile getiren kadınları yargıladığını ve böylece tüm tecavüzcülerin, katillerin ve istismarcıların önünü açtığını çok iyi biliyoruz. Fakat bizleri yıldırma politikalarınız ve kadın düşmanı söylemleriniz işe yaramayacak. Kadınlar tacizcilerden, katillerden, kadın düşmanlarından kısacası kadınların hayatlarını çalmaya çalışan herkesten hesap sormaya devam edecek. Şule Çet için adalet bizim için adalet..!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST