“Süper teknolojik” denilen santral patladı

KALEM Farkıyla...

“Süper teknolojik” denilen santral patladı

“Süper teknolojik” denilen santral patladı

Çan’da kurulu 340 mw/m Çan 2 Termik Santral üretim izni aldığı tarihten bir ay sonra patladı.

Çan 2 Termik Santrali Ağustos ayının sonlarında bir çevrecinin bacasından çıkan dumanı sosyal medya hesabından paylaşmasıyla gündeme gelmiş, Kalem bu görüntüleri manşetine taşımış ve “İsyan ettiren görüntü” başlığıyla vermişti.

Haberde, çevrecilerin ve kontrol birimlerinin devreyle girmesi istenmiş ve eleştirilmişti.
Bu haber üzerinden 3 gün geçtikten sonra Çan 2 Termik Santral’in İnşaat ve Taahhüt İşleri Koordinatörü Ali Kemal Kazancı santralde bir toplantı yaparak o dumanı savunmuştu.

Kazancı, yaptığı toplantıda santralin bir ay önce üretim izni aldığını belirtmiş ve “ayarlama aşamasında 16’ya yakın duruş ve kalkış yaşadık, o dumanlar bunun için çıktı” demiş ve ardından da santralin aktif olarak çalışmaya başladığında bacasından yalnızca beyaz bir duman çıkacağını ifade etmişti.

Söz konusu toplantıda aynı zamanda santralin teknolojik yeniliklerinden söz edilmiş ve ne kadar çevreci olduğu üzerinde durulmuştu. Bir anlamda termik santral için “muhteşem” tanımı yapılmıştı.

İki gün önce öğle saatlerinde muhteşem teknolojik santral denilen Çan 2 Termik Santral’da kazan patlamış ve korkunç bir yangın meydana gelmişti. İtfaiye, umke, afat gibi ekiplerin müdahalesi ile yangın kontrol altına alınmış ve yaralılar hastaneye kaldırılmıştı.

Henüz, santral içindeki kazanın veya kazanların neden patladı konusunda bir açıklama yapılmazken, akıllara İnşaat ve Taahhüt İşleri Koordinatörü Ali Kemal Kazancı’nın 31 Ağustos’ta yaptı toplantıda söyledikleri geldi.

Kazancı ne demişti:
“Şirketimizde herhangi bir adli yolsuzluk yoktur. Bu kişiler yıpratılmak için yapılmış bir dedikodudan başka bir şey değildir. Şirketimizin ödeme sıkıntısı yoktur, iş yapmış tüm şirketlerin ödemeleri önümüzdeki hafta içerisinde yapılacaktır”
İşte bu açıklama akıllara; ödemelerden kaynaklı bir aksaklığın mı patlamaya neden olduğu sorusunu getiriyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST