Suya ilk altı ay için yüzde 36 zam geldi!

KALEM Farkıyla...

Suya ilk altı ay için yüzde 36 zam geldi!

Suya ilk altı ay için yüzde 36 zam geldi!

Çanakkale Belediyesi Ocak ayı Belediye Meclis Toplantısı, dün Parion Otel’de gerçekleştirildi. Yeni yılın ilk toplantısının gündemi ise her kaleme gelen yüksek zamların yereldeki yansıması oldu. Yapılan açıklamada, tüm maliyetleri hesaba katınca suya gelmesi gereken zam miktarının yüzde 58 civarı olduğu ancak vatandaşı daha fazla zora sokmamak için belediyenin 4 milyon açık vererek zammı yüzde 36’ya indirdiği ifade edildi. Açıklamanın ardından meclise sunulan zam, oy çokluğu ile kabul edildi.
Çanakkale Belediyesi Ocak ayı Belediye Meclis Toplantısı, dün Parion Otel’de gerçekleştirildi. Pasta kesiminin ardından yeni yıl dileklerinin sunulmasıyla devam eden mecliste sözü ilk olarak parti grupları aldı. CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, mecliste gerçekleştirdiği konuşmada, geçtiğimiz gün Biga’da gerçekleştirilen bir etkinlikte Atatürk’e ‘lan’ denilerek hakaret edildiğini ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun da buna seyirci kaldığını ifade ederek “Bu kişinin sahnede söylediği o sözler kabul ediyor musunuz? O sözleri alkışlayarak onaylıyor musunuz?

Hiç o sözleri dinlerken Atamıza bunları diyemezsin diyen biri çıkmadı mı? Mustafa Kemal Atatürk’le alay etmeye teşebbüs edenleri kınıyoruz” dedi. Gezen, öte yandan vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıyı ise şu sözlerle anlattı: “Gözlerine bakmaktan imtina ettiğimiz, korktuğumuz bir bakanımız var. Sayın Bakan diyor ki, 2002’ye bakın diyor, gerçekten de baktım. 2002’de 200 kiralık bir banknotla 120 dolar alınıyor, 2004’te 93 dolar, 2018’de tek adam döneminde 43 dolar alınıyor, bugün 14 ya da 15 dolar alıyoruz. O gözlere bakınca ben bunları görüyorum. 2018’de 10 liraya 9 ekmek alınırken, geçen gün buğday ekmeği aldım 5 lira versen yeter dediler. Az önce bir markette tanıklık ettim, 190 liraya kadar çocuk bezi satılıyor. Bir annenin çocuğuna bez alamadığı için sinir krizi geçirdiğini gördük haberlerde. İlk defa 13.9’luk bir enflasyona tanıklık ettiğimiz bir aydayız, bunun başarısızlığını da kabullenin.”

AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise “Bizler Atatürk’e olan saygısızlığa her zaman tepki gösterdik. Bir buçuk saatlik bir programda olmaması gereken bir söylem. Böyle şeyler maalesef oluyor, keşke olmasaydı diyoruz. Düşünce özgürlüğü var diyoruz, ağzı olan konuşuyor diyoruz, maalesef susturamıyoruz bunları” diyerek Atatürk’e yapılan hakareti kınadıklarını söyledi.
BELEDİYE 4 MİLYON AÇIK VERDİ
Öte yandan son günlerde her kaleme gelen zamların ardından Çanakkale’de su ve ulaşım da zamlandı. İlgili personel gerçekleştirdiği sunumda, “Personel, malzeme, elektrik, bakım onarım gibi maliyet unsurlarını topladığımızda 13 milyonluk bir maliyetimiz var, bir de öngörmediğimiz maliyetleri de ekleyince 15 milyon 906 bin olarak tespit ettik. Mevzuat der ki toplam maliyet unsurlarından gelir elde ettiysen onu çıkar, biz de geliri de çıkardığımızda 14 milyon 308 bin lira olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bunu konut kamu ticarethaneye yaydığımız vakit, bu değerler ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Açıklamada, tüm maliyetleri hesaba katınca suya gelmesi gereken zam miktarının yüzde 58 civarı olduğu ancak vatandaşı daha fazla zora sokmamak için belediyenin 4 milyon açık vererek zammı yüzde 36’ya indirdiği belirtildi.
CHP’nin evet, AK Parti’nin ret, MHP ve İYİ Parti’nin ise çekimser oyu kullandığı oylamada su zammı oy çokluğu ile kabul edildi. Zam 2022 yılının ilk altı ayı için geçerli olacak.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST