Suyumuz geçen yılın yarısı kadar

KALEM Farkıyla...

Suyumuz geçen yılın yarısı kadar

Suyumuz geçen yılın yarısı kadar

Çanakkale’nin içme suyunun karşılandığı Atikhisar Barajı’nın doluluk oranı, geçtiğimiz yıl Mart ayında yüzde yüz idi. Barajın şu anki doluluk oranı ise yüzde 47.

Geçtiğimiz 2019 yılının sonbaharında ve 2020 yılının kış aylarında bölgemizde yeterli yağış görülmediği için, bazı barajlardaki doluluk oranları, önceki yıla göre yarı yarıya düşmüş durumda. Koronavirüs nedeni ile hijyenin daha çok ön planda olduğu şu zamanlarda su ayrı bir öneme sahip. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da salgın hastalık nedeni ile fatura ödenmedi diye suların kesilmediğini, kartlı saat kullanıcılarının bir tonluk avans kullanımının da 10 tona çıkardıklarını açıklamıştı. 22 Mart Dünya Su Günü’nde yaptığı açıklama ile, “Kişisel temizliğin sağlığımız için önemli olduğunu yeniden hatırladığımız bu günlerde, suyun değerini unutmamalı, ellerimizi yıkarken mutlaka suyu kapatmalı ve boşa akıtmamalıyız” suyun önemine dikkat çekmişti.

25 milyon metreküp su var
Şu anda Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajında şu andaki doluluk oranı yüzde 47. Geçtiğimiz yılın mart ayında ise doluluk oranı yüzde 100 idi. Devlet Su İşleri Müdürlüğü yaptığı açıklamada, şu anda Atikhisar Barajı’nda 25 milyon metreküp su olduğunu, Çanakkale’nin içme suyu ihtiyacının ise 12 milyon M³ civarında olduğu belirtti. Açıklamada önümüzdeki yaz aylarında olası bir su sıkıntısının yaşanmayacağı öngörüldüğü, tarımsal sulamada kısıtlamalara gidilebileceği belirtildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST