Tabip Odası: “Savaş halk sağlığı sorunudur”

KALEM Farkıyla...

Tabip Odası: “Savaş halk sağlığı sorunudur”

Çanakkale Tabip Odası tarafından yapılan basın açıklamasında; “savaşın, halk sağlığı sorunu olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz!” denildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin 2016 -2018 dönemi Merkez Konseyi üyelerinin “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama dolayısıyla yargılandığı davada, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi; 1 Eylül 2016 tarihli “Bu Topraklarda Eşitlik ve Barış İçinde Yaşamamız Çok Mümkün” başlıklı açıklamayı da karara dâhil edilerek, her iki açıklama dolayısıyla dönemin 11 Merkez Konseyi üyesine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 2’şer kez 10’ar hapis cezası verilmesine, Dr. Hande Arpat’ın, 2016 yılındaki bazı sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle ayrıca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, Dr. Şeyhmus Gökalp’in ise “terör örgütü propagandası” suçundan beraatine karar verilmişti. Çanakkale Tabip Odası tarafından dün saat 12:30’da konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında; “savaşın, halk sağlığı sorunu olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz!” denildi. Basın açıklamasında demokratik kitle örgüt ve sendika temsilcileri de yer aldı.

Tabip Odası Başkanı Dr. Eftal Yıldırım tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Sağlık alanında çalışan her hekim ve sağlık personelinin birincil görevi halkın sağlıklı yaşamasını sağlamaktır çünkü hekimlik etiği yaşamı savunmayı, sağlık sorunlarının nedenlerinin ortadan kaldırılması için mücadeleyi zorunlu kılar. Halk Sağlığı’nın bozulmasının en önemli etkenlerinden biri, belki de birincisi savaş ve çatışma koşullarıdır. Türk Tabipleri Birliği tüm siyasal tutumlardan bağımsız olarak, ülkemizde ve dünyada sağlığı tehdit eden bütün durumların ortadan kaldırılmasını talep etmektedir. Bu doğrultuda toplumu bilgilendirme sorumluluğunu da yerine getirmektedir. ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ açıklaması da bu sorumluluğunun doğal bir gereğidir. 6023 sayılı yasası gereği Türk Tabipleri Birliği, yaşamı ve halkın sağlığını tehdit eden tüm sorunları sorumluluk alanında görür. Savaşa karşı barışı savunan hekimlere “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla verilen ceza hukuka açıkça aykırıdır. Bu karar üst mahkeme tarafından kaldırılmalıdır. TTB ve Tabip Odaları bugüne kadar idama da savaşa da karşı çıkmışlardır ve karşı çıkacaktır. İnsan olmak da bunu gerektirir. Savaşın Halk Sağlığı sorunu olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz. TTB MK üyeleri yalnız değildir.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST