Tabipler: “Kaygıyla izliyoruz”

KALEM Farkıyla...

Tabipler: “Kaygıyla izliyoruz”

Tabipler: “Kaygıyla izliyoruz”

Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Çevre Komisyonu tarafından geçtiğimiz gün saat 18.00’da yapılan basın açıklamasında, Çanakkale’de sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine tepki gösterildi. Yürütülen madencilik faaliyetlerini kaygıyla izlediklerini belirten tabipler, konuyla ilgili yetkililere seslenerek aldıkları karardan vazgeçmelerini istedi.

Çanakkale Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım okudu. Bir bölgedeki coğrafyanın ve su kaynaklarının insanların sağlık ve hastalık durumuyla doğrudan ilişkili olduğunun, Hipokrat’tan bu yana bilindiğini belirten Yıldırım; “Bu kaynakların insan eliyle göz göre göre yok edilmesine karşı olmak, hekimlerin tarih boyunca yerine getirdikleri bir görev olmuştur” dedi. Çanakkale’de uzun süredir yürütülmeye çalışılan altın madenciliği faaliyetlerini yakından ve kaygı ile izlediklerini belirten Yıldırım; “Bir bölgedeki coğrafyanın ve su kaynaklarının insanların sağlık ve hastalık durumuyla doğrudan ilişkili olduğu, Hipokrat’tan bu yana bilinmektedir. Hele bu kaynakların insan eliyle göz göre göre yok edilmesine karşı olmak, hekimlerin tarih boyunca yerine getirdikleri bir görev olmuştur. Bugün de öyle olacaktır… Daha önce defalarca yaptığımız gibi, hekimlik görevimizin gereği olarak, herkesi bir kez daha düşünmeye çağırıyoruz. Yaptığımız iş, gelecek kuşaklara yönelik ortaya çıkabilecek bir koruyucu hekimlik görevinin yerine getirilmesidir. Çanakkale yöresinde yaşayan değerli halkımız lütfen, yaşadığınız çevreyle ilgilenin ve kararlarınızı verirken sadece bugünü değil geleceği de düşünerek, sizin menfaatinize olan politikalara destek verin. Unutmayın, gelecek dediğiniz sizin değil, çocuklarınızın hayatıdır… Son kararınız; insanı, hayvanı ve tüm canlılarıyla doğayı ya da kar hırsıyla sömürü, talan ve yok oluşu tercih ederek vereceğiniz karardır!.. Bugün aldığınız her kararın; iyi ya da kötü, çocuklarınızın yaşam alanlarını ve geleceklerini etkileyecek olduğunu aklınızdan çıkarmayın!” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST