Taksiciler zor durumda

KALEM Farkıyla...

Taksiciler zor durumda

Taksiciler zor durumda

Akaryakıta gelen üst üste zamlar nedeni ile durumdan en çok etkilenen iş kolu taksiciler oldu. Taksici esnafı gelirlerinde yüzde 50 düşüş olduğunu belirterek, “Gemicilere nasıl akaryakıt ucuz veriliyorsa bize herhangi bir akaryakıt şirketiyle anlaşılıp indirimli yakıt verilebilir” dediler.

Akaryakıta gelen üst üste zamlar nedeni ile Çanakkale’de taksici esnafı zor günler geçiriyor. İşlerinin yüzde 50 düştüğünü belirten taksiciler duruma devletin el atması gerektiğini belirtiyor. Şevki Ergen isimli taksici gelirlerinin yüzde 10’a düştüğünü, işlerin ise yarı yarıya azaldığını belirterek şunları söyledi, “Taksiciler olarak sadece akaryakıt ile bitmiyor bizim işimiz. Sanayide, tuttuğumuz şoförlerde hemen hemen her şeyde masraflarımız iki ya da üçe katladı. Bizim en son taksimetre zammı aldığımız zaman mazotun litresi 18 liraydı şu anda 30 lirayı geçti. Karımız düştü yüzde 10’a, işlerimiz ise yüzde 50 düştü. Bu devletin elinde, bize taksiciler olarak, Türkiye Şoförler Odası olarak bir araya gelip bu sorunumuza çözüm bulunması gerekiyor. Gemicilere nasıl akaryakıt ucuz veriliyorsa bize herhangi bir akaryakıt şirketiyle anlaşılıp indirimli yakıt verilebilir”

BELİMİZİ BÜKÜYOR
Bir başka Taksici Nazmi Öztürk ise, “Son zamla birlikte kısa mesafe 25 lira olmuştu, ama bu yine de bizi zorluyor. Taksi, minibüs kamyon kısacası bu işi yapan herkesi zorluyor akaryakıt zamları. Bir şekilde düzene girmesi ve yakıt fiyatlarının aşağıya inmesi gerekir. Bu şekilde giderse, köylü tarım yapamaz, ulaşım sektörü daha da zor duruma düşer. Biz müşteri çağırırsa gidiyoruz. Minibüsleri düşünelim, çıkıyor buradan Ezine’ye 3-4 kişiyle gidiyor, Bayramiç minibüsü beş kişiyle gidiyor ve bu şoför esnafının işi daha da zor. Bizim belimizi büken akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olması” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST