Tam kapanmaya “kısa” destek!

KALEM Farkıyla...

Tam kapanmaya “kısa” destek!

Tam kapanmaya “kısa” destek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında, uzun zamandır beklenen karar açıklandı. Ülke genelinde 18 günlük bir tam kapanmaya gidileceği ifade edilirken, borç batağındaki esnafın ve dar gelirli vatandaşın yüzü ise yine gülmedi. Zira açıklanan yeni kararlar arasında, ne işletmesini kapatacak esnafa ne de dar gelirli vatandaşa maddi bir destek vaadi yer almıyor. Asgari ücretlinin ise tek tesellisi tam kapanmayla birlikte yeniden devreye alınan “kısa” çalışma ödeneği oldu.


Aylardır beklenen “Tam Kapanma” kararı nihayet alındı. Geçtiğimiz gün ekran karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan yeni karar gereği Türkiye genelinde, 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma gerçekleştirilecek.
Açıklanan bu yeni karar başta sağlık sektörü olmak üzere ülke genelinde olumlu ancak eksik karşılandı. Zira vatandaşa evine gidin, esnafa dükkanını kapayın şeklinde çözüm yolları sunulurken işin maddi tarafı ise yine ve yeniden göz ardı edildi.

“KAPANMA KARARI TAMAM DA EKONOMİK SIKINTI ÇEKENLER NE OLACAK?”
Açıklanan bu yeni kararlar arasında, ne işletmesini kapatacak esnafa ne de dar gelirli vatandaşa maddi bir destek vaadinin yer almaması Çanakkale’de de özellikle muhalefet saflarında tepkiyle karşılandı. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, kararı “Her gün yüzlerce vatandaşımız COVİD-19 nedeniyle can verirken, milyonlarca vatandaşımız aşı sırası beklerken, Libya’ya aşı göndermekle hatırlanacaksınız. Ve yine bilim insanlarının ısrarlarına rağmen almakta geç kaldığınız kapanma kararı tamam da bu kapanmada ekonomik sıkıntı çeken evine ekmek parası götüremeyen insanımız, esnafımız, işçimiz, günü birlik çalışanımız ve işsizlerimiz için hiçbir önlem almamakla hatırlanacaksınız” sözleriyle yorumladı.
Öte yandan DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca da alınan kararı yetersiz bulan isimlerden biriydi. Karaca, tam kapanma gelirken maddi desteğin gelmemesini “vatandaşı patates ve soğana muhtaç etmeyin” sözleriyle eleştirdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST