“Tanırsan seversin, seversen korursun”

KALEM Farkıyla...

“Tanırsan seversin, seversen korursun”

“Tanırsan seversin, seversen korursun”

59. Uluslararası Troya Festivali Kapsamında 9-13 Ağustos 2022 tarihileri arasında Halk Bahçesinde açılan fotoğraf sergisinde ÇOMÜ Kuş Gözlem Topluluğu tarafından Halk Bahçesinde gözlemlenen kuş türüne ait fotoğraflar sergilenmeye başlandı. Topluluk üyeleri tarafından uzun yıllardır Halk Bahçesinde yürütülen gözlem çalışmalarında toplam 98 kuş türünün gözlemlendiği belirtilirken sergide bu türlerden 60’ının fotoğrafına yer verildi.
Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Uysal ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Cenk Polat, Mehmet Kıran, Biyolog İbrahim Uysal ve Doç. Dr. Ahmet Ali Berber tarafından çekilen kuş fotoğrafları Halk Bahçesinde sergilenmeye başlandı. “Tanırsan Seversin / Seversen Korursun” sloganıyla düzenlenen sergiyle ilgili konuşan Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Uysal, şöyle konuştu: “Kuş türleri çevresel faktörlere olan duyarlılıkları nedeni ile bulundukları ekosistemin sürdürülebilir ve sağlıklı yapısının göstergesi olarak da görülmektedirler. Bu açıdan doğa koruma bilincinin oluşmasında biyolojik indikatör (ayıraç) olarak kuş türlerinin değerlerinin anlaşılması yaygın bir stratejidir. Kuşlar, besin döngüsü, biyolojik ayrışma, haşere kontrolü, bitkilerde döllenme ve tohum ayrımı gibi birçok önemli ekosistem hizmeti sunmaktadırlar. Ancak insan kaynaklı birçok etki nedeniyle son yüzyılda kuş türlerinin popülasyonları giderek azalmış ve küresel ölçekte kuş türlerinin %14’ünün nesli günümüzde tükenme tehlikesiyle karşı kalmıştır. Bu hızlı yok oluşun kuş türlerinin ekosistem hizmetleri düşünüldüğünde gelecekte geniş çaplı ekolojik sorunlar yaratması ise kaçınılmazdır. “
“Eğer bir alandaki kuş türleri azalıyor ya da yok oluyorsa, bu durum o ekosistemdeki kötüye gidişin göstergesidir. Halk bahçesi 1857 yılına kadar uzanan tarihi ve daha öncesine dayanan geçmişi içerisinde şekillenirken kuş türleri için önemli bir beslenme, sığınma ve yuva olmuştur. Ekosistem teriminin kökeninde yuva / ev anlamındaki «oikos» kelimesi vardır ve insan içerisinde bulunduğu ekosistemin aslında küçücük bir parçasıdır. Sürdürülebilir kılmak için önce tanımamız, anlamamız, sevmemiz ve korumamız gerekir. Bizler için evimizin / yaşadığımız şehrin merkezinde huzur ve sakinliğin simgesi olan Halk Bahçesi gelecekte çocuklarımıza bırakacağımız bir emanettir. Dünya genelinde yaşanan hızlı kentleşmesinin küresel biyoçeşitlilik üzerinde derin etkileri vardır. Şehirlerde kalan doğal alanların ise korunması oldukça değerlidir. Halk Bahçesinde artan yapay ışıklar, kimyasal gaz ve madde artışı, gürültü, kuş türleri için üreme dönemlerinde yapılan budama ve maalesef artan kedi sayısı burada yaşayan kuş türlerinin popülasyonlarının son yıllarda azalmasına neden oldu. Bizlerde dikkat çekmek, tanıtabilmek ve nasıl koruruz sorusunu hep beraber ortak akılla bulabilmek için böyle bir sergi açtık.”
Cenk Polat ise kuş fotoğrafçılığının diğer fotoğrafçılık türlerine göre oldukça zor olduğunu çünkü kuş türlerinin oldukça hareketli olduklarını, içgüdüsel olarak sürekli gizlendiklerini, yaşam alanlarının çok farklılıklar içerdiğini ve bazı türler için görülme periyotlarının oldukça sınırlı olduğunu belirtti. Onları fotoğraflayabilmek için öncellikle kuş türlerini çok iyi tanımak gerektiğini belirtirken sergideki her bir fotoğraf için çok emek sarf edildiğini söyledi. Polat şöyle konuştu: “Bir alandaki tüm kuşları tek bir dönemde görmek mümkün değildir. Çünkü kuşların bir kısmı göçmen, bir kısmı yerli ve bir kısmı ise rastlantısal konuk olarak o alanda bulunabilir. Bu açıdan bir alanın kuş tür çeşitlilikleri uzun yıllar süren gözlem ve arazi çalışmaları sonucunda ortaya konulabilmektedir. Bu sergide gördüğünüz kuş türleri Halk Bahçesinde uzun bir zamana yayılmış gözlem çalışmaları sonucunda kaydedilen türlerdir. Sergide yer alan kuş türlerinin bazıları tüm yıl burada görülebilen yerli türler, bazıları kış dönemlerinde hava koşulları nedeniyle daha soğuk bölgelerden gelerek halk bahçesine sığınan Kış ziyaretçisi türler, bazıları ilkbaharda gelerek burada üreyen yaz ziyaretçisi türler ve bir kısmı da göç sırasında Halk Bahçesinde kısa sürelerle dinlenen ve beslenerek göçlerine devam eden Transit göçer türlerdir.”
“Halk Bahçesi şehrimizin tam merkezinde yer almaktadır ve kuş türleri açısından oldukça zengin bir doğal alandır. Şehir merkezlerimizde az sayıda kalan bu alanları korumamız ise son derece önemlidir. Ancak Halk Bahçesinde gözlemlediğimiz kuş türleri ve popülasyonları son yıllarda azalmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi her geçen gün artan kedi popülasyonudur. Hayvan sevgisi olarak çocuklarımıza yaşadığımız alanlardaki doğal türleri tanıtmak ve onları nasıl koruyacağımız anlatmak ise bu sorunun en temek çözümüdür. Sergimizi hazırlamamıza, paylaşmamıza ön ayak olan Çanakkale Belediyesine ve Kültür Şube Müdürlüğüne ayrıca Sergimizi ziyaret eden tüm kentlilerimize teşekkür ederiz.”
Haber Merkezi

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST