Tarihi Yarımada’da yürüyüş yolları oluşturuluyor

KALEM Farkıyla...

Tarihi Yarımada’da yürüyüş yolları oluşturuluyor

Tarihi Yarımada’da yürüyüş yolları oluşturuluyor

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda ziyaretçilerin rahatlıkla güzergahları gezebilmeleri amacıyla bölgede yürüyüş yolları yapılıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yetkilileri bölgede “Atalarımızın karış, karış savundukları toprakları adım, adım yürümek” ilkesinden hareketle çalışmaların devam ettiğini belirterek, “1915’ten günümüze kalan ve dünyanın en iyi korunmuş savaş alanında bundan tam 104 yıl önce ecdadımızın büyük bir savunma ve ölüm kalım mücadelesi verdiği bu alanda, ziyaretçilerin ve araştırmacıların muharebe alanlarını yakın perspektiften ve mevkilerden görmelerini; yapacakları ziyaretleri daha çok içselleştirmelerini sağlamak hedefiyle Başkanlığımız tarafından planlanan yürüyüş güzergahı projesi uygulamaya geçti. “Atalarımızın karış, karış savundukları toprakları adım, adım yürümek” ilkesinden hareketle çalışmalar devam ediyor. Toplamda yaklaşık 7 kilometrelik bir yürüyüş parkuru olarak ve yine yaklaşık 6,5-7,5 saatlik yürüyüş süresine sahip olan “Arıburnu Cephesi Yürüyüş Güzergâhı” bugüne kadar ilgili pek çok arşivden tespit edilip, belgelenmiş bilgiler ışığında muhtelif fotoğraflar, harita ve krokiler içeren bilgi ve yönlendirme tabelalarıyla da donatılacak. Güzergâh içerisinde ziyaretçilerin yürüyebilmelerine engel teşkil edecek nitelikte çok dik, eğimli ve engebeli bölgelerde, güvenli ve konforlu bir yürüyüşün sağlanabilmesi için silüeti bozmayacak nitelikte tamamen doğal ahşap malzemeler kullanılmak suretiyle basamaklama ve kot düzenleme çalışmaları, dere yataklarında ise ahşap geçiş platformu çalışmaları, riskli bölgelerde korkuluk ve uyarı levhaları çalışmaları da devam ediyor” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST