Tarihte bugün önemli bir konuşma

KALEM Farkıyla...

Tarihte bugün önemli bir konuşma

Tarihte bugün önemli bir konuşma

Mustafa Kemal Paşa, sivil elbisesi ve “panama şapka” ile İnebolu Türk Ocağı’nda ünlü Şapka Nutku’nu verdi. “Şapka Giyilmesine İlişkin Kanun” da 25 Kasım 1925’te kabul edildi.

DEMİREL’İN ENTERESAN ÖZELLİĞİ
Kimi zaman başka illerin yerel gazetelerini okurum. Bursa Hakimiyet Gazetesi yazarlarından Adnan Baştopçu’nun 17 Ağustos 2021 tarihli yazısına denk geldim. Enteresan bir bilgiye eriştim. Yazar 30 sene öncesinden bahsediyor. Bursa’da Demirel miting verecek. Öncesi konuşma metnini ele geçirmişler. 29 sayfalık metinmiş. 3 sayfalık özet çıkarmışlar ve haber haline getirmişler. Demirel mitingde konuşurken hayretler içinde kalmışlar. Demirel, 29 sayfanın tamamını ezberlemiş.

KONUŞAMIYORUZ ÇÜNKÜ…
Bunun sebeplerinden biri sosyal fobidir. Çözümü vardır. Sosyal fobi tedavisinde ilaç ve/veya psikoterapiden yararlanılmaktadır. Bu konuda ilk tercih serotonerjik antidepresan grubu ilaçlardır. Psikoterapi de sosyal fobi tedavisinde mutlaka uygulanması gereken, önemli bir tedavi aracıdır. Bilinen en etkin terapi ekolü bilişsel davranışçı terapidir. Bilişsel çalışmada da bireyin kendisiyle, çevresindekilerle, yaşamla ilgili olumsuz inançlarına odaklanılıyor ve yanlış inançları giderilerek yerine sağlıklı bir yapı oluşturulmaya çalışılıyor.

ÇANAKKALELİ İŞADAMLARINA MESAJ
Ünlü işadamı Üzeyir Garih’in bugün ölüm yıldönümü. Kendisiyle tanışmıştım. 25 Ağustos 2021 yılında yaşamını yitirmişti. Çok üzülmüştüm. İki yönünü çok sevdim. İlki, deneyimlerini kitaplaştırdı. Deneyimlerim adlı 6 cilt, İş Hayatımdan Kesitler adlı 1 cilt ve ayrıca Hayat Yayınları’nın yayınladığı 8 cilt kitabın yazarıdır. İkincisi konferanslar verirdi. Gençlere giderdi. İşte film burada kopuyor. Bizde iş insanları eden böyle değil. Ben mesela Niyazi Önen’i daha fazla dinlemek isterim. Davut Doğan’ı daha çok duymak isterim. Gerçi haklarını yemeyelim bu konuda çokça da aktivitede bulundular. Ama ya diğer iş insanları. Mesela Tatlan’ın sahibi Bahar Koçer Yurt hanım gerçekten bu yönde muazzam. Kutluyorum. Ama diğer iş insanları da daha çok konuşmalı.

BRAVO GAZİANTEP BELEDİYESİ..
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Sosyal Belediyecilik” kapsamında devreye alınan Engelsiz Yaşam Merkezi’yle özel bireylerin yaşamlarına dokunuluyor. Uzman doktorların ve eğitmenlerin eşliğinde sosyal entegrasyon sağlanıyor. Konuşma zorluğu vb. daha birçok problem aşılıyor. Tebrikler Başkan Fatma Şahin..

DUYARLI BİR ÖRNEK: SES BARİYERİ
1915 Çanakkale Köprüsü’ne ulaşımın sağlanacağı yolun yakınında yer alan köyde yaşayanların araçların gürültüsünden rahatsız olmaması için 1 kilometre uzunluk ve 3 metre yüksekliğinde bariyer oluşturuldu. Tek kelimeyle BRAVO.

BİR İSRAF
Son zamanların en kötü konuşmalarından birini yapan bu kadının ismine, yaptığına, söylemine yer vermekten utanç duyar, israf sayarım. Onun için şuracıkta şöylece kalsın.

EPİLOG NEDİR?
Türk Dil Kurumu tanımına göre epilog sözcüğü, ‘Son söz’ şeklinde ifade edilmektedir. Yani bir son deyiştir. Özellikle tiyatro alanında öne çıkan ve oyunculardan birinin oyunun sonunda seyircilere söylediği söz olarak da anlatılmaktadır.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST