“Tek aşı hiç aşı”

KALEM Farkıyla...

“Tek aşı hiç aşı”

“Tek aşı hiç aşı”

Prof. Dr. Alper Şener vatandaşların ikinci doz aşının yapılması gerektiğini belirterek, “Tek aşı hiç aşı. İkinci aşınızı olun” uyarısında bulundu.

Bir dönem ÇOMÜ Araştırma Hastanesinde görev yapan Bilim Kurulu Üyesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener ülkelerdeki aşılama oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şener şunları söyledi, “Kaliforniya eyaleti 2 milyon sağlık çalışanına 30 Eylü’le kadar tam doz aşılanmış olma zorunluluğu getirdi. Eyalette Covid 19 görülme sıklığı 100 binde 18.5 olduğu belirtilirken ABD’de ABD askeri personeline Aşı’yı zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. Özellikle 2020 yılında USS T. Roosvelt gemisinde 1000 personel enfekte olup, 1 ölüm olduğundan beri tartışılan konu yeniden gündemde, 2 milyon askeri personelden 1 milyonu çift doz AŞI olmuş, 237bini tek doz olmuş, FDA 6 Eylül’de Aşı’nın tam ruhsatlanmasını onaylayacak gibi duruyor. Körfez savaşında (ruhsatsız) Şarbon aşısı uygulamasını zorunlu yapıldığı gibi; bununda yapılması gerektiğini söyleyenler çoğunlukta’’ olduğunu ifade etti. Pandemi sürecinde aşı temin sıkıntıları yaşayan Afrika’da durumu özetleyen Şener, “Covid 19 önlemlerinin “Evde kal Afrika” kadın ve çocuklar için beklenmedik sonuçları 1. Adolesan gebeliği artmış- korunma önlemleri için destek gitmediği için… Okullar kapalı olduğu için vb sebepler… 2. Anne ölümü ve bebek ölümü artmış. Evde doğum artışı ve gebe takibi sorunları… 3. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar artmış”

Şener Avrupa da ki İtalya ve Fransa ile ilgili, “Fransa’dan sonra İtalya’da öğretmenler için “GREEN PASS” zorunlu hale geldi, en az bir doz Aşı’lı veya yakın zamanda enfeksiyonu geçirmiş olmak, negatif test olması (sınıfa girmeden) Şehir içi ve şehirlerarası (otobüs, tren, uçak, gemi) için, restoranlar için (içeride servis ) Üniversite kampüs alanlarına giriş için” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST