TEMA’dan ‘doğrulama’ başvurusu

KALEM Farkıyla...

TEMA’dan ‘doğrulama’ başvurusu

TEMA’dan ‘doğrulama’ başvurusu

Alamos Gold’un madeni işletme hakkını bulunduran Türkiye iştiraklerinden Doğu Biga Şirketi tarafından internet sitesinde yer alan açıklamada maden sahasında kesilen ağaç sayısının 13 bin 400 olduğu, maden sahasının Kaz Dağları’na kuş uçuşu 40 kilometre uzaklıkta Kirazlı-Balaban tepesinde olduğu ve çalışmanın tamamlandığı alanlarda tüm sahanın yeniden ağaçlandırılarak eski haline kavuşturulacağı belirtilmişti.

Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da halk arasında madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde siyanür kullanıldığına dair yanlış bir kanının olduğu belirtilerek, altın dahil madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde doğal ortamda siyanür ya da türevi bir madde kullanılmadığı, çıkarılan kayanın içindeki altının metal olarak ayrıştırılması aşamasında ise ulusal ve uluslararası kriterlere göre kapalı tesislerde üretim yapıldığı belirtilmişti. Türkiye Erezyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Çanakkale Kirazlı Siyanürlü Altın Madeni’nin durdurulması için yüz bine yakın imza toplarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bölgede kesilen ağaç sayısının tespitini ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı davranan işletmenin durdurulmasını talep etti. TEMA internet sitesinde yer alan habere göre, altın madeni için bölgede kesilen ağaç sayısını uydu görüntüleri üzerinden 195 bin olarak tespit eden TEMA Vakfı, bu sayının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği tarafından doğrulanması için gereken başvuruyu yaptı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST