“Temel Petek ve Arı Keki Üretim Tesisi” açıldı

KALEM Farkıyla...

“Temel Petek ve Arı Keki Üretim Tesisi” açıldı

“Temel Petek ve Arı Keki Üretim Tesisi” açıldı

Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği Tarafından projelendirilen, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması kapsamında finanse edilen Temel Petek ve Arı Keki Üretim Tesisinin açılışı Çanakkale’nin Biga ilçesinde yapıldı.

Açılışa Çanakkale Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları Uzmanı Zafer Sarı, Sosyal Yatırım Uzmanı Mehtap Tanrıverdİ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Latif Candan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Biga Tarım İlçe Müdürü Vasfi Karaca, Çan Tarım İlçe Müdürü Belma Türe, Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, Denizbank Satış Müdürü Mehmet Kel, Denizbank Çanakkale İl ve İlçe Şube Müdürleri ve arı üreticileri katıldı.

Törende; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ yaptığı konuşmasında: “İlimiz diğer ürünlerde olduğu gibi arıcılıkta da bir hayli potansiyele sahip olan bir ildir. Arıcılık konusunda her geçen gün ciddi adımlar atarak İlimiz arıcılığı adına güzel işlere imza atıyoruz. Bugün burada ilimiz arıcılığına çok değer katacak bir tesisi açmak için toplandık. Tabi bu tesisin Biga’da yapılmasının anlamı büyük. Çanakkale İline baktığımızda kovan sayısının yüzde 20’si Biga İlçemizde bulunuyor. Ben ‘ Temel Petek ve Arı Keki Üretim Tesisinin’ arıcılarımıza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri konuşmasında “Bölgemiz arıcısının tamamının ihtiyacını karşılayacak olan bu tesis bölgemiz ve ilimiz arıcılarının daha fazla gelir elde etmesini ve sağlıklı arı ürünleri üretimine vesile olacaktır” dedi. Çanakkale Vali yardımcısı Celil Ateşoğlu ise konuşmasında; “Bugün Biga’da güzel şeyleri hep birlikte yaşıyoruz. TANAP projesinin Türkiye için ortağı olan ülkeler için Azerbaycan için ne kadar değerli olduğu ortada. Bu büyük projenin aynı zamanda hattının geçtiği yerleri de bir takım sosyal sorumluluk içerisinde güzel projelere destek vermesi de ayriyeten bir güzellik. Proje yetkililerine teşekkür ediyoruz. Tabii ki arı yetiştiriciliğinin hayatımızdaki önemi çok fazla. Bu Çanakkale’de Biga’mızda arı yetiştiren üreten için bu tesisin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. Açılışın ve tesisin gezilmesinin ardından tören sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST