“Teorik eğitimimi mesleki tecrübemle birleştirme imkanı buldum”

KALEM Farkıyla...

“Teorik eğitimimi mesleki tecrübemle birleştirme imkanı buldum”

“Teorik eğitimimi mesleki tecrübemle birleştirme imkanı buldum”

Gürkan Topkara, ÇOMÜ, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden 2019 yılında mezun oldu. İş arama sürecinde izlediği yolları, İŞKUR’la kesişen başarı hikâyesini ve Elit 17 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşadığı deneyimlerini anlattı. Firma yetkilisi Şenol Gülise ise hem firma olarak faaliyetlerini hem de İŞKUR’la olan iş birlik hikayelerini paylaştı.


Gürkan Topkara ÇOMÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden geçtiğimiz yıl mezun oldu. Mezun olduktan sonra her genç gibi o da iş bulmak için araştırmalara başladı. İŞKUR’un iş başı eğitim programı ile teorik olarak bilgisini alarak İŞKUR üzerinden Elit 17 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde işe girdi. Topkara iş bulma sürecini şöyle anlattı, “Oldukça sabır ve emek isteyen bölümümden mezun olduktan sonra iş arama sürecinde benimle birebir ilgilenen İş ve Meslek Danışmanım, İşbaşı eğitim programı hakkında beni bilgilendirdi. Ben de program yararlanıcısı olduğunu bildiğim Elit 17 Eğitim kurumundan Şenol Bey ile İŞKUR vasıtasıyla görüştüm. Ön görüşmenin ardından İş ve Meslek Danışmanımın yönlendirmesiyle fizyoterapist mesleğinde Elit 17 Eğitim Kurumu bünyesinde açılacak programa benim de katılımım sağlandı. İşim gereği hareket yetersizliğine yol açan ve yaşam kalitesini düşüren problemlere yönelik kişiye özel programlar uygulamaktayım, ancak bu görevi yerine getirirken tam olarak iyileşemeyecek çocuklarımıza bazı ihtiyaçlarını karşılaması için yeni beceriler kazandırmak, onlara destek olmak, ailesinin anlayışlı davranmasını sağlamak için en başta sabırlı ve güler yüzlü olmak zorundasınızdır. İşimin bana öğrettiği en önemli erdem sabır. Algılama ve konsantrasyon gibi sorunları olan bir çocukla çalışmanın elbette zorlukları var. Oysaki çocuklarımız bizim için birer hasta değil, eğitime ihtiyaç duyan özel varlıklardır. Zaten çocuklarımız ve velilerimizin gözünde önce eğitmen sonra hocayız. Mesleğim fizyoterapist olsa da maneviyatta aslında aynı zamanda bir eğitmenim”

“GELECEĞE UMUTLA BAKMASINI SAĞLIYOR”
Gürkan Topkara açıklamalarına şöyle sonlandırdı, “İŞKUR’un geleceğin Türkiye’sini inşa edecek gençlerin yanında olması ve onlara yönelik istihdam politikaları geliştiriyor olması biz gençlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Ayrıca İşbaşı Eğitim Programı ile bana bildiklerimi uygulama fırsatı verdiği için tüm İŞKUR çalışanlarına da çok teşekkür ediyorum”

“FARKIMIZLA EĞİTİME SEVGİMİZİ KATTIK”
Beş yıldır özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak faaliyetlerini sürdüren Elit 17 Eğitim Kurumu Sorumlusu Şenol Gül ise çalışma alanları ve İŞKUR’un hizmetlerinden nasıl faydalandıkları hakkında bilgi verdi. Bedensel, zihinsel ve işitme engelli bireyler destek eğitim programı, yaygın gelişimsel bozukluklar destek eğitim programı ve özel eğitim güçlüğü destek eğitim programlarında hizmet sunduklarını belirten Şenol Bey, “Farkımızla eğitime sevgimizi kattık. Her çocuk kendine özeldir, eğitimde eşitlik ilkesi dahilinde çocuklarımıza destek eğitim hizmetleri sunmaktayız. Bu hizmetlerle onların özgüvenlerini de yükseltici çalışmalar yapıyoruz. Eğitimde gönüllülük esastır ancak özel eğitimde bu gönüllülük bağı daha da kuvvetlidir. Çocuklarımız, gençlerimiz, görmüş oldukları eğitim çerçevesinde yeni paylaşımlarda bulunarak sosyal becerilerini artırmışlardır. Bir şeyleri başarabildiklerini gösteren çocuklarımızın aileleri de onların sayesinde gurur ve sevinci birlikte yaşamaktadırlar. İşin zorluğu nedir diye sorarsanız keşke elimizde sihirli bir değnek olsaydı ve bu çocuklarımızın dünyalarına dokunup güzelleştirip, kolaylaştırabilseydik ne güzel olurdu” ifadelerini kullandı. Şenol Gül İŞKUR açıklamasının sonunda ise hem teşviklerden yararlanma hem de çalışan bulma konusunda kaliteli hizmet aldıklarını ifade ederek İşbaşı eğitim programının sağladığı istihdam olanaklarıyla işgücüne katılımın arttığı ve bu program sayesinde Elit 17 rehabilitasyon merkezi olarak da büyüme noktasında olumlu adımlar attıklarını belirtti.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST