Tepki gösterdiler, tepki topladılar

KALEM Farkıyla...

Tepki gösterdiler, tepki topladılar

Tepki gösterdiler, tepki topladılar

Çanakkale Memur-SEN ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, İsrail’in Gazze’ye saldırısına sert tepki gösterdi, ancak tepki için konvoy oluşturup sosyal mesafenin yok sayıldığı protesto da vatandaşların tepkisini çekti.

Çanakkale’de geçtiğimiz gün Memur-SEN, Eğitim Bir-SEN ve pek çok sivil toplum kuruluşu İsrail’in Gazze’ye saldırısını protesto etmek için toplandı. Saat 22:00’da toplanan grup, ardından tepki için konvoy oluşturdu. Esenler Mahallesi’nden başlayan konvoy Cumhuriyet Meydanında sona erdi. Onlar tepkilerini gösterdiler, ancak vatandaşlar da salgının ve tam kapanmanın olduğu süreçte böyle bir protestoya nasıl izin verilebildiğini sordu. Sosyal mesafenin çoğu zaman hiç sayıldığı protestoda, hem tepki gösterdiler hem de tepki topladılar.

MESCİDİ AKSA ÖZGÜRLEŞMEDEN DÜNYADA ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDEMEYİZ
Memur-SEN Çanakkale Şubesi Başkanı Suat Özen ise tepki göstermek için yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Biz bugün burada hatırlatma yapmak için, o, teröre karşı direnen ve her neresinden bakarsanız bakın insan olmanın onurunu kurtarmak için, imanın izzetini korumak adına çoluk çocuk demeden, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla canını ortaya koyan yiğitlerin mücadelesine omuz vermek, insan olmanın asgari şartını yerine getirmek için toplandık. Evet insan olmanın asgari şartı bugün bu meydanda toplanmaktır. Coviti, stratejik bir aparata dönüştüren, insanlığın bu zayıf anında hayasızca ilk kıblemiz Mescidi aksaya saldıran terörist İsrail’in yaptıklarını telin etmek, asgari bir durum arz etmektedir. Fakat biz şunu da biliyoruz, ziyanda olan bu asırda, başta ABD olmak üzere sistemin egemenleri ve maalesef onların kurguladığı sistemin oluşturduğu kirli düzeni görmezden gelenler, terörist İsrail’in kanlı stratejisinin küresel ölçekte desteklenmesine sebep olmaktadır. Herkes bilsin, duysun ve inansın ki; Kudüs Filistindir. Kudüs İslam şehridir. Kudüs, bütün inançların medeniyet birikimidir ve herkes şunu görecek ki; Filistin, özgür ve bağımsız yaşayacak. Filistin, Siyonist işgalden, Filistinliler Siyonist vahşetten çok yakında azade olacak. İnanıyor ve iman ediyoruz, zulüm değil adalet hakim olacak. Kurucumuz Mehmet Akif İnan Ağabey’in satırlarında derç edilen kucaklaşma gerçekleşecek, Aksa’da Siyonist postal izleri temizlenecek, insanlık ve Müslümanlar ve onlara kulak veren devletler hem küresel hem de diplomatik intifada başlatacaklar. Biz buna varız. Biz, Memur sen ailesi olarak, tüm sivil toplum kuruluşlarına ve adalet arayışı içinde olan her kesime bu mücadelede yerini alması için bir çağrıda bulunuyoruz. Kudüs’te adalet bütün dünyada adalet demektir, çünkü adaletin düşmanı Siyonizm ve onun beslendiği emperyalizmdir. Mescidi aksa özgürleşmeden dünyada özgürlükten bahsedemeyiz, çünkü özgürlüğün en büyük düşmanı siyonizmin yeşerdiği bu kirli düzendir” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST