“Teşkilatlarımızın haklı talebi uygulamaya geçiriliyor”

KALEM Farkıyla...

“Teşkilatlarımızın haklı talebi uygulamaya geçiriliyor”

“Teşkilatlarımızın haklı talebi uygulamaya geçiriliyor”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, İçişleri Bakanlığı tarafından “Market ve süpermarketlerde zorunlu temel ihtiyaçların dışında hiçbir ürün satılmamasına yönelik yayımlanan genelge” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tartışmalara sebep olan “market genelgesi”ni olumlu karşıladıklarını ifade eden Özcan, alınan kararı “Teşkilatlarımızın haklı talebi uygulamaya geçiriliyor” şeklinde yorumladı.


İçişleri Bakanlığı 7 Mayıs Cuma gününden itibaren “Tam Kapanma” süreci boyunca, market ve süpermarketlerde “zorunlu temel ihtiyaçlar” dışında herhangi bir ürün satılmasını yasakladı. Karara göre, Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Pek çok açıdan tartışmalara neden olan kararı Çanakkale Esnaf Odaları Başkanı Ünal Özcan ise olumlu karşıladıklarını bildirerek “Teşkilatlarımızın haklı talebi uygulamaya geçiriliyor” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST