The Hobbit Üçlemesindeki Çanakkale Savaşı Göndermesi

Galeri

KALEM Farkıyla...

The Hobbit Üçlemesindeki Çanakkale Savaşı Göndermesi

J. R. R. Tolkien’in, Yüzüklerin Efendisi’nden önceki dönemi anlatan ‘Hobbit’ adlı hikayesini 3 film halinde sinemaya aktaran Peter Jackson, üçlemenin son filmindeki (TheHobbit: The Battle of the Five Armies) bir sahnede Çanakkale Savaşı’na bir göndermede bulunduğu ortaya çıktı.

Çanakkale Savaşı ile yakından ilgilenen ve bir film çekmeyi planlayan Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi’nden önceki dönemi anlatan ‘Hobbit’ adlı serinin son filmde Bilbo Baggins, evine götürüp bahçesine dikmek ve büyümesini seyretmek için bir önceki filmde (The Hobbit: The Desolation of Smaug) Beorn’un bahçesinden aldığı bir meşe palamuduyla Thorin’e yakalanır. Thorin, Bilbo’nun elinde aslında Arkentaşı olduğunu zannetmektedir. Bilbo’nun aslında söz konusu meşe palamudunu alıp bahçesine dikme fikri, Gelibolu’da Anzak’larla yaşanan Yalnız Çam (Kanlı Sırt) Muharebesi’nden geliyormuş. Yönetmen Peter Jackson, bu fikri, filmde BilboBaggins karakterini oynayan Martin Freeman’a şöyle anlatıyor:

“Gelibolu’da yaşanan Yalnız Çam Savaşı’ndaki çam gibi… Gelibolu’da, Yalnız Çam Savaşı’nın olduğu yerde ıssız bir çam ağacı vardı. Avustralyalı askerler oradaki o çam ağacından bir fide aldılar ve çam ağacı, Canberra’daki bir anıta dikildi.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST