Tohum Şirketlerine Sitem Etti

KALEM Farkıyla...

Tohum Şirketlerine Sitem Etti

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, mısır tohumu üretimi yapan firmaların kur farkı nedeniyle zorda olan üreticiye yönelik düzenleme yapılması talebi yanıtsız kalınca sitem etti.

İsmail Kaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Tohumluk mısır üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgemizde, bu yıl yaşanan döviz fiyatlarındaki sıkıntılardan dolayı üreticilerimiz zor durumda kalmışlardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu yıl yapılan sözleşme, o dönemin şartlarında, o günkü girdi maliyetlerinde ve doların 3,80-4 TL olduğu seviyelerde hazırlanıp imzalanmıştır. Ancak hasat döneminin yaklaştığı şu zamanlarda döviz fiyatlarının ciddi şekilde artmasından dolayı sözleşme tarihindeki fiyatlarla günümüz fiyatları büyük oranda farklılık göstermektedir. Bunun sonucuna bağlı olarak da girdi maliyetleri artış göstermektedir. Bu da üreticilerimizi büyük bir zarara uğratacak, gelirlerini ciddi şekilde bir kayba uğratacak ve geçimlerini zora sokacaktır. Bizde üreticilerimize yansıyacak olan bu olumsuz durumun yaşanmaması, üreticilerimizi bir zarara uğratmamak ve üreticilerimizin mağduriyetini ortadan kaldırmak için bölgemizde tohumluk mısır üretimi yaptıran firmalara, üretimin önümüzdeki yıllarda da devam edebilmesi, üretimdeki kalitenin azalmaması, çiftçilerimizin ayakta durabilmesi için ellerini taşın altına koyarak mısır alım fiyatlarını günümüz girdi fiyatları ve güncel döviz kuru ile tekrar hesaplayarak oluşan olumsuz piyasa koşullarından üreticilerimizin zarar görmemelerini sağlamaları gerektiğini belirttik. Ancak yaptığımız bu açıklamalara rağmen firmalardan bir ses gelmemektedir. Yaptığımız çağrılara sessiz kalmayı tercih etmektedirler. Firmalar üreticilerimize olumlu bir adım atmayarak onları zor duruma sokmaktadırlar. Bu zor zamanlarda firmaların fırsatçılık yapmayarak sesimize kulak vermesini, geçimlerini sağlamak için gece gündüz demeden üretim yapan üreticilerimize sahip çıkmalarını bekliyoruz. Çünkü yapılan bu fırsatçılık sonucunda üreticilerimiz zor durumda kalacaktır ve bu da ileriki dönemlerdeki üretimi etkileyecektir. Firmalar ellerinden geleni yaptığı takdirde üreticilerimizin çalışma istekleri kırılmayacaktır. Ayrıca bu fedakarlığın altında kalmayacak ve ileriki senelerde azimle üretimlerini artırıp daha kaliteli ürünler yetiştirmek için daha yoğun bir çalışma yapacaklardır. Firmaların bu durumu tek yıllık düşünmemeleri, ileriki yıllarda da üreticilerimizle birlikte çalışacaklarını unutmamaları gerekmektedir. Bugün üreticiye fırsatçılık yapanlar yarın vicdanlarına bunun hesaplarını veremeyeceklerdir. Bu zor zamanların atlatılması için birlik ve beraberlik içinde firmalar üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekmektedir” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST