“Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 4’üncü sıradayız”

KALEM Farkıyla...

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 4’üncü sıradayız”

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 4’üncü sıradayız”

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi 5 Aralık Kadın Hakları Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Çanakkale’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini içselleştirdiğini Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırma Raporu’nda merkez ilçe olarak 4. Sırada görüyoruz” dendi.


Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi 5 Aralık Kadın Hakları Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer verildi: “Kadın Hakları: Erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyo-ekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamıdır. Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı: 1930’larda Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasıdır.”
“5 Aralık 1934 milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi Atatürk Devrimlerinden birisidir. (1926-1934) Atatürk, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiş ve Türkiye kadına siyasi hak tanıyan öncü ülkelerden biri olmuştur.”
“Atatürk’ün de dediği gibi; bu bir insan hakkıdır ve demokrasinin vazgeçilmez koşuludur. Kadın-erkek eşitliğinin vatandaşlar tarafından içselleştirilmesi ve yaşamda uygulanması toplumsal eşitliği getirir. Kadınlar, kız çocukları, engelli vatandaşlarımız başta olmak üzere dezavantajlı grupların da sosyal hayatta eşit katılımını sağlar.”
“Çanakkale’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini içselleştirdiğini Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırma Raporu’nda merkez ilçe olarak 4. Sırada görüyoruz. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak; eşit temsil, eşit katılım bakış açısını hayata geçirerek politika ve uygulamaları geliştirme, toplumsal farkındalık arttırma ve bilinç yükseltme adına tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz bu bilinçle; gelecek nesillerin de eşitlikçi ve şiddetsiz bir yaşam sürdürmelerini diliyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST