“Trafikte yeni bir sirkülasyon projesi uygulanacak”

KALEM Farkıyla...

“Trafikte yeni bir sirkülasyon projesi uygulanacak”

“Trafikte yeni bir sirkülasyon projesi uygulanacak”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan trafikte yeni bir sirkülasyon projesi uygulayacaklarını belirterek, “Yolları tek ana caddeler de olmak üzere otobüs yolları ile ayırarak yapmak istiyoruz. Bunu yapabildiğimiz takdirde en azından yakıt maliyetlerimiz ve zaman sıkıntımız rahatlayacaktır. Bu çalışma İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılıyor” dedi.

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası dün Marina Restoran’da verilen kahvaltıda buluştu. Kahvaltıya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ünal Özcan ile oda üyeleri katıldı. Kahvaltıda açıklamalarda bulunan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir yereldeki sıkıntılarla ilgili dilekçe hazırladıkları belirterek şunları söyledi, “Biz, Ankara’da yaklaşık 800 kişi içinden 29 kişilik Danışma Kurulu’na seçildik. Gidiyoruz, sıkıntılarımızı oralarda da aktarıyoruz. Sağ olsun Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan da bizimle birlikte toplantılara katılıp, birebir sıkıntıları soru-cevap şeklinde çözmeye çalışıyor. Dilekçede ‘Devlet Demir Yolları’nda 65 yaş üzeri vatandaşlar yüzde 50 indirimli taşınırken, bizim esnafımızdan ücretsiz taşınması istenmektedir’ yazıyor. Biz de 65 yaş üzeri vatandaşlarının günlük biniş sayıları kesinlikle sınırlandırılmalıdır. 65 yaş üzeri vatandaşların günde en fazla 2-3 binişleri olmalı. Çünkü hafta içi sabah yoğunluğu, akşamüstü yoğunluğu olunca işine, okuluna gidecek vatandaşlar, 65 yaş üzeri vatandaşlara takılıyor, araçta yer bulamıyorlar. Günde 20 kez otobüse bedava binen vatandaşlar var, Ankara’da biniş rekoru 44’tür. Sahil güvenlik ve ormancılarla ne alakamız var bilemiyoruz ama sahil güvenlik ve ormancıların ücretsiz taşınmalarının iptal edilmesini istiyoruz. Özel Halk Otobüslerindeki yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 1’e düşmesi için 2 yıldır konuşuyoruz. Avrupa ülkelerinde de 65 yaş üzeri bedava taşınıyor ama orada KDV, yüzde 1, yüzde 5 veya yüzde 0 ile sınırlı. Emlakta, mobilyada KDV’de indirim oluyor ama otobüsçülerde olmuyor. Büyük şehirlerde belediye meclisinin onayıyla halk otobüslerine 1,5 lira katkı yapılıyor. Tabi bu büyük şehirlerde oluyor. Biz de, ayrım olmasın diye bunun küçük şehirlerde de uygulanması için dilekçeye yazdık” dedi.

ESNAF VE SANATKARIMIZ ZARAR GÖRMESİN
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ünal Özcan ise konuşmasında,“Ben de Şoförler Odasının üyesiyim. Taksi işletmeciliği yapıyorum. Taksi durağım var. Onunla ilgili taşıma sektörünün biraz daha stabil sorunları var. Sizler Çanakkale’yi taşıyorsunuz. Bu kolay bir iş değil. 5 yaşından tutun, 75 yaşına kadar her toplum içerisinde kendine göre duygu ve düşüncesi olan insanları taşıyorsunuz. Normali de biniyor, değişiği de biniyor. Evde kavga ediyor otobüs şoförüne sarıyor. Ama bunların yanında temelde olmazsa olmaz sorunlarımızı biliyoruz. Siyaseten bedava bindiğimiz taşınma sistemi kesinlikle belirli bir kurallara konulup, bu taşınma işini yapan esnaf ve sanatkarı mağdur etmemesi lazım. Belirli bir yaş grubunda bu çalışmayı yapıyorsak eyvallah güzeldir ama bizim esnaf ve sanatkarımız bundan zarar görmesin. KDV olayı… Bütün sektörlerde gıda sektöründen tutun, taşıma sektöründen tutun yüzde 1’şerde KDV oranı var.

ÇOK GEZECEĞİZ BAŞKAN
Başkan Özcan konuşmalarının devamında, “Nerede olursa olsun. Biz her ay düzenli toplantılar yapıyoruz. Sayın Başkan ziyarete geldi. Ücret artışı ile ilgili burada teşekkür ediyorum. Sayın Başkan ile konuştuğumuz zaman bu işi çözeceğiz demişti. Çözüldü. Teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da sorunları çözüm odaklı çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu. Ardından Özcan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a dönerek, “Sayın Başkan, Ben Biga’yı gezdim. Yenice’yi de gezdim. Saydım bin 700 tane iş yeri gezmişiz. Valla bana ayak uydur çok gezeceğiz ona göre” dedi. Başkan Özcan’ın bu cümleleri salonda gülüşmelere neden oldu.

NÜFUS 250 BİNİ GEÇTİĞİNDE RAYLI SİSTEME GEÇİLİR
Ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açıklamalarda bulundu. Gökhan ulaşım hizmetinin bir numaralı sorumlusunun belediye olduğunu söyledi. Gökhan açıklamalarının devamında, “Hedef şu olmalı bence; artık biliyorsunuz trafik sorunu, akaryakıt sorunu hepsi giderek büyüyor. Çanakkale de büyüyor. Trafik sorunu var. Zaman içerisinde daha da olacak. Çünkü nüfus artıyor, araç artıyor, gelen giden artıyor. İlçelerden, hastanelerden geliş oluyor. Eskiden Kepez TOKİ hattı falan mı vardı? Kepez minibüsleri meydandan Çanakkale’ye geliyordu. Yolun sol tarafı yok. Şimdi yolun sol tarafı Kepez’den daha büyük hale geldi. Onun için toplu taşımayı geliştirmemiz gerekir. Zaten süreç içerisinde kent 250 bine vardığında muhtemelen toplu taşımada raylı sisteme de geçilmesi zorunlu olacak. Ayrıca bu kent bir üniversite kenti. Ulaşım saatleri, sabah, akşam hep yoğunluk otobüslerde beraberinde şikâyetleri de getiriyor. Ek seferler konuluyor. Bizim araç takip sisteminden ne olup bittiği de takip ediliyor” dedi.

TOPLU TAŞIMA KULLANIMI ARTTI
Vatandaşın da ulaşım hizmetlerinde kendilerine destek olmaları gerektiğini belirten Gökhan, “ ‘Bekliyorum, bekliyorum 15 dakika oldu gelmiyor’ 15 dakika değil belki 20 dakika bekleyeceksin. Çünkü bu bir maliyet. Binildiği zaman zam talebi geliyor. Vatandaş aslında biraz daha sabredebilse… Mühim olan sağlıklı araçlarla, saati ne olursa olsun o hizmeti aksatmadan vermenin yollarını arıyoruz. Hedefimiz her geçen yıl toplu taşımanın kullanımını arttırmak. Nitekim istatistikler onu gösteriyor. Toplum taşımada rakamlar yükseliyor. Ama daha da çok yükselmesini hedefleyeceğiz. Araçlarımızı yenileceğiz. Bu konuda çok fazla da üstünüze varamıyoruz. Maliyetler belli, işler belli. Geçmişe nazaran baya iş yaptık sayılırız” dedi.

MALİYETLERE UYUM SAĞLAYAMIYORUZ
Maliyetlerimiz artıyor. Maliyetlerimiz artınca şak diye bu maliyetleri toplu taşıma olduğu için yansıtmak, genelde de orta seviye ve altı insanlar faydalandığı için şak diye de buna uyum sağlayamıyoruz. Çünkü sizin maliyetler o kadar hızlı artıyor ki bütün girdileriniz dövize bağlı. Akaryakıt dövize bağlı, yedek parçaların çoğu dövize bağlı. Kredi almaya kalksan gel de al şimdi. Aynı zamanda bu hep aleyhinize, bizim de aleyhimize. Bunu vatandaşla paylaşamıyoruz. Fiyatları o seviyede artırmamız söz konusu değil. Çünkü aynı zamanda vatandaşın da durumu sıkıntı. Orta yolu bulmanın gayreti içerisindeyiz. Sizin iyi niyetinizi biliyoruz. Bunlar yetmiyormuş gibi şöyle bir oh diyemedik açıkçası.

ZAMANDAN TASARRUF
Yeni bir trafik sirkülasyon projesi hazırladıklarını belirten Başkan Gökhan, “Yolları tek yönlü hale getirip, ana caddeleri de otobüs yolları ile ayırarak yapmayı planlıyoruz. Bunu yapabildiğimiz takdirde en azından yakıt maliyetlerimiz ve zaman sıkıntımız rahatlayacaktır. Bu çalışma İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılıyor” dedi. Otobüse ücretsiz binen kesim ile ilgili de konuşan Başkan Gökhan, “Tamam 65 yaş üstüne bir ikram yapılmış olabilir devlet tarafından. Bir kere 65 yaş genç yaşı. Artık o eskidendi. Bu yaşın 75 ve üzeri olmasında fayda var. Bugün 67 yaşında emekli oluyorsun. Onun için her emekli olana ücretsiz ulaşım sağlayacaklarına emekli maaşlarına zam yap devlet olarak. Emekli maaşına bin lira mı veriyorsun? Belediye personeline 2 biniş bedava. Belediye personelinin hakkı. Belki onlara 65 yaş tarifesi yapılabilir. Onlara yarı yarıya deriz öyle uygulanır. Eğer bu yapılması gereken bir hizmet ise, devletin belediyenin yapması gereken bir hizmet ise devlet de bundan biraz fedakarlık yapacak. Ekmek gibi. Tamam balıkta, ette indirmeyebilirsin ama temel maddelerde indirim yapılır. Çünkü her seviyede vatandaş alabilsin diye. Ulaşım da her seviyede vatandaşın kullanması gereken bir hizmet” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST