Troia İçin Yüzecekler…

KALEM Farkıyla...

Troia İçin Yüzecekler…

Bedensel engelli milli yüzücü Hamit Demir ile Manş Denizi’ni yüzerek geçen yüzücü Bengisu Avcı, 30 Ağustos’ta Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması’na katılarak boğazı geçecekler. Rotary Kulübü tarafından düzenlenen yarışmaya bu yıl 78 yabancı 625 Türk yüzücü katılacak.

Çanakkale RotaryKulübü’nün bu yıl 32’ncisini düzenleyeceği Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması, yine yoğun katılımla gerçekleşecek. 625 Türk ve 78 yabancı katılımcının yarışacağı yüzme yarışmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Çanakkale Rotary Kulübü’nün başkanı Soykan Özer, yarışmanın 6 bin saatte hazırlandığını ifade ederek; “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması; Her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramımızda, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak, kahraman Türk Ordumuzun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık meydan Muharebesinin kutlandığı anlamlı günde, Çanakkale Rotary Kulübünün dönem ve gelecek dönem başkanı ile üyelerinin yarışma tarihinden yaklaşık dokuz ay önce başlattıkları özverili çalışmalarının sonucunda yaklaşık 6000 saatlik bir zaman diliminde hazırlanarak gerçekleştirilmektedir.Çanakkale ili sınırlarında yer alan STK’lar ile bölgemiz kulüpleri içinde 30 yılı geçkin bir süre içinde kesintisiz gerçekleştirilen bu boyutta başkaca bir etkinlik bulunmamaktadır. 30 Ağustos günü ve öncesi Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı katılımcılar, refakatçileri ile yarışmayı izlemeye gelen misafirlerin sayısı yaklaşık 2000 kişiyi bulmaktadır. Bu katılım Çanakkale’mize sosyal ve ekonomik açıdan son derece ciddi katkı yaptığı gibi başta Rotary değerleri olmak üzere barışın kenti Çanakkale’nin tarihinin, doğasının tanıtımı açısından önem arz etmektedir.3 1 yıldır sürdürdüğümüz geleneksel yarışmamız ilk kez 1986-87 yıllarında dönem başkanımız Özer Öner’in değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Sadece 1999 yılında yaşadığımız körfez depremi nedeniyle iptal edilmiştir. O yıl için ayrılan yarışma bütçesi Kocaeli’de yapımı gerçekleştirilen Rotary Kocaeli Hastanesine bağışlanmıştır.İlhamını Çanakkale Boğazında yaşanmış bir antik çağ hikâyesinden, Hero ve Leander’in hüzünlü aşk hikâyesinden alan yarışmamızda kulaçlar; Avrupa yakasında, şehitler diyarı Gelibolu Yarımadası’nın Eceabat ilçesi kumsalı ile Asya yakasındaki Çimenlik Kalesi kumsalı arasında 6 bin 489 metre mesafe de yüzülecektir. İki kıtayı birleştiren ve günümüze kadar barış, dostluk, kardeşlik temasıyla atılan kulaçlar ile 105 dakikalık süreçte yarışmamız tamamlanacaktır” dedi.

“TROİA İÇİN YÜZECEKLER”
Bu yıl Troia’nın ana tema olduğunu belirten Özer; “Atatürk’ün ilke ve düşünceleri doğrultusunda, 31 yıldır uluslararasındakibarışın önemini vurgulamak amacıyla Çanakkale Boğazında Avrupa’dan Asya’ya Çanakkale Rotary Kulübü Çanakkale BoğazıYüzme Yarışmasını ülkemizden ve dünyanın her yerinden yüzücülerin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Yarışmamıza 2012 yılından günümüze kadar 40 farklı ülkeden her yıl ortalama 121 yabancı yarışmacı katılmıştır. Bu süreçte en fazla 2014 yılında 208 yabancı katılımcı ile sağlanmıştır. Bu yıl ise 78 yabancı ve 625 yerli katılımcı ile yüzme yarışmamızı gerçekleştireceğiz.Bu coğrafya da yaşanan Troia ve Çanakkale Savaşları; yaşanan acılar ve dökülen kanlar, kaybedilen canlarla emperyalist güçlere karşı bağımsızlık ve özgürlük adına tarihte yer alan en önemli mücadele örneğidir. Bu savaşlar bağımsızlığın ve barışın ne kadar anlamlı ve öneme sahip olduğunu da tüm dünyaya anlatmıştır. Bu sene Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılının “TROİA YILI” olarak ilan edilmesiyle birlikte. Çanakkale RotaryKulübü olarak bu yılki yarışma sloganımızı ve mesajımızı “Troia İçin Yüzüyoruz” olarak belirledik. Bu yıl yapacak olduğumuz 32’inci Rotary Kulübü Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmasında 30 Ağustos perşembe günü bu heyecanı bizimle birlikte yaşamak için tüm Çanakkale halkını yarışmayı izlemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ENGEL TANIMAYANLAR
Daha önce Bo Derek gibi isimlerin katıldığı yarışmaya bu yıl Türkiye için son derece önemli isimler de katılacak. Kolları ve ayakları olmayan milli yüzücümüz Hamit Demir ile İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni yüzerek geçen Bengisu Avcı, yüzme yarışmasına katılarak Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalışacaklar.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST