Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli

KALEM Farkıyla...

Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli

HeinrichSchliemann tarafından Almanya’ya kaçırılan, 2. Dünya Savaşı’nda da Rusya’ya götürülen ve günümüzde 3 ülkenin üzerinde hak iddia ettiği hazineler, “2018 Troya Yılı” kapsamında çekilen belgesel filme yansıdı.

Alman amatör arkeolog HeinrichSchliemann tarafından 1873’te önce Yunanistan’a daha sonra Almanya’ya kaçırılan “Troya Hazineleri” belgesele konu oldu. 2. Dünya Savaşı’nda, savaş tazminatı olarak Almanya’dan Rusya’ya götürülen ve 1990’da Moskova Pushkin ile St. Petersburg Hermitage Müzeleri’nde olduğu ortaya çıkan hazineler üzerinde 3 ülke de hak iddia ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle “2018 Troya Yılı” kapsamında Ehl-i Hayal Film tarafından hazırlanan “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseli, hazinelerin kaçırılma süreci ve sonrasını Osmanlı ile Yunanistan belgelerinin ışığında izleyiciye sunuyor. İlk gösterimi 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilen doku-drama türündeki belgeselin yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın üstlenirken, senaryosu ise gazeteci Ömer Erbil imzası taşıyor.

TROYA HAZİNELERİ KADROSU
Oyuncular Cenan ÇAMYURDU – HeinrichSchliemann,Tülay MUMCU – SophiaSchliemann, Bekir ASLANTAŞ – Schliemann Baba,Yiğit ATEŞ – Çocuk Schliemann,Serkan ÖZGÜL – Emin Efendi,Emra USLU -Yannakis. Yönetmen Nihal AĞIRBAŞ, Yapımcı Ehl-i Hayal Film, Senarist Ömer ERBİL, Kurgu Yönetmeni Emre POLAT, Görüntü Yönetmeni Ali Murat ALTINIŞIK, Sanat Yönetmeni Levent UÇMA,Kostüm Tasarım Selda DURNA, Seslendirme Cahit ŞAHER.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST