Troya kadınlarından el işi ürünler

KALEM Farkıyla...

Troya kadınlarından el işi ürünler

Troya kadınlarından el işi ürünler

Güçlü Troya Kadınları projesi kapsamında Behramkale ve Korubaşı köylerindeki 35 kadının yaptığı el işi ürünler, yazın tezgâhları süsleyecek.

Son 12 ayda 700 bin kişinin ziyaret ettiği Troya ve Assos turizm açısından verimli bir dönem geçiriyor. Halısıyla, kilimiyle, dokumasıyla, tarihi, doğası ve denizi ile meşhur Ayvacık’ın Troya yürüyüş yolu güzergâhında olan köylerde yaşayan kadınlar, turizmden gelir sağlamak amacıyla oluşturulan proje kapsamında hatıra ve süs eşyası üretiyorlar. Güçlü Troya Kadınları Projesi adı altında 35 kadının oluşturduğu el emeği ürünler, yazın tezgâhları süsleyecek. Yazın Assos antik kentinde stantlarda satılacak ürünler hem ev ekonomisine hem de bölge turizmine katkı sağlayacak.

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü, Ayvacık Belediyesi ve Ayvacık Kaymakamlığı önderliğinde oluşturulan Güçlü Troya Kadınları Projesinde yer alan kadınlar tepsi, magnet, sabun, anahtarlık gibi hediyelik eşya ürünleri üretiyor. Çalışmalar içerisinde yer alan kadınlar projeyi kooperatifleştirme çalışması içerisindeler.

Güçlü Troya Kadınlar projesi hakkında bilgi veren proje koordinatörü Özlem Atıcı; “35 bayanımız ile birlikte Assos ve Korubaşı köylerinde geleneksel yöntemlerle hazırladığımız ürünleri bayanlarımızın stantlarda satmasını hedefliyoruz. Taçlar, yakı iğneleri, ipek böceği kozasından tokalar, zeytinyağlı sabunlar, kokulu taşlar gibi ürünler hazırladık. Bunlar stantlarda satılmasını planladığımız ürünler. Projemizin ikinci turudur bu. İlk projemizde beş köyle birlikte Ayvacık Meslek Yüksek Okulu’nda yine Güçlü Troya Kadınları ile beraber çalıştık; o zaman 70 bayanla projeyi yürütmekteydik. AK Parti Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın destekleriyle ikinci tura devam etmekteyiz. Yapılan ürünler yazın Behramkale stantlarında satışa sunulacak. Ürünlerimizde kullanılan malzemelerin hepsi Çanakkale Valiliği tarafından temin edildi. Yapılan ürünlerden elde edilen gelirler bayanlarımıza kalacak” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST