Troya Yılı pulu tanıtıldı

KALEM Farkıyla...

Troya Yılı pulu tanıtıldı

Troya Yılı pulu tanıtıldı

Troya Yılı’na özel olarak bastırılan pulların tanıtımı yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “Bu etapta1 TL, 2TL, 4 TL ve 6,5 TL’lik toplam dört farklı değerde10 bin pul bastırdık.Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz tarafından postaya verilecek gönderimlerde kullanılmak üzere tanıtım amacı ile Troya Müzesi pulları kullanılacak.
2018 Troya Yılına özel olarak bastırılan Troya pullarının tanıtımı dün Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına; İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, PTT Baş Müdürü Yaşar Öztürk katıldı. Öztürk burada yaptığı açıklamada 1–5 Ağustos yılları arasında Çanakkale’de pul sergisi düzenlendiğini hatırlatarak şunları söyledi, “1 Ağustos’ta UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş eserlerimiz konulu bir pul tedavüle çıkarttık. Bu çıkarmış olduğumuz pulu 1–5 Ağustos’taki sergimizde de sergiledik ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Buna paralel olarak İl Kültür Müdürlüğümüz ile iş birliği olarak çıkartmak sureti ile yine 2018 Troya Yılı kapsamında yeni bir çalışma yaptık. Bu çalışmamızda da Çanakkale’ye özel Troya Müzesini pul haline getirdik. Bugün bu Pulları Sayın müdürümüze takdim ediyoruz. Çanakkale’nin ve Troya’nın tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyoruz”

ÜCRETLİ OLAN İLK GÜN BİN 500 ZİYARETÇİ GELDİ
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmasının 20. Yılı olduğunu belirtti. Dokuz açıklamalarının devamında, “Cumhurbaşkanımızdan o günkü Başbakan ve Bakanlarımızın talimatı ile olayı sahiplenerek uluslararası Troya yılı ilan edildi. Bu bağlamda Kültür Turizm Bakanlığımız, Çanakkale Valiliği, Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber İlimizde ve ülkemizin İstanbul, Ankara gibi büyük iller olmak üzere ulusal ve uluslararası, yurt dışı fuarlarda Çanakkale, Troya Ören Yeri, Troya Müzesi tanıtılmakta. Çanakkale PTT Baş Müdürlüğü ile İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz arasında 2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen ve yapımı tamamlanan Troya Müzemizin tanıtımına katkı sağlamak amacı ile Troya Müzesi temalı pulu basımı gerçekleştirilmiştir. Bilindiği üzere bu çalışmalardan önce PTT Genel Müdürlüğü tarafından 2018 Troya Yılı münasebeti ile UNESCO Dünya Miras Listemizdeki anma pulu 1 Ağustos 2018 tarihinde tedavüle çıkarılmıştı. 4 farklı değerde, yani 1 TL, 2TL, 4 TL ve 6,5 TL’lik toplam dört farklı değerde pul bastırıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz tarafından postaya verilecek gönderimlerde kullanılmak üzere tanıtım amacı ile Troya Müzesi pulları kullanılacak. Ayrıca yapılan çalışmalar ile diğer kurum ve kuruluşların ilimizin önemli gün yada tarih tanıtımlarını sağlamak amacı ile yapılacak pul çalışmalarında ad bir referans teşkil edecektir. Bu etapta 4 farklı değerde 10 bin tane pul bastırdık. Bunun devamı da gelecek. Bu çalışma ile hem Troya Müzemizin açıldığını ki yaklaşık bir 10 gün oldu açılalı. Cumartesi günü bizde Valimiz ile beraber ilimize gelen Bakan Yardımcımız ile beraber bir kez daha incelemelerde bulunduk. Sadece Cumartesi günü bin 500’e yakın ziyaretçinin girdiği bilgisini aldık. Bu da bizim için çok sevindirici bir haber oldu” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST