Tüm boğazı kapladı!

KALEM Farkıyla...

Tüm boğazı kapladı!

Tüm boğazı kapladı!

Deniz salyası olarak bilinen müsilaj, Çanakkale Boğazı’nda etkisini ciddi derecede arttırdı. Uzmanlar, bölgedeki balıkçılık faaliyetlerini de olumsuz etkileyen bu durum için kısa vadede bir çözüm bulunmadığını ifade ediyor.
Marmara Denizi’nin yüzeyinde kıyıya yakın bölgelerde son günlerde birçok noktada yayılan deniz salyası (müsilaj), özellikle son 6 aydır Çanakkale Boğazı’nda da ciddi şekilde görülüyor. Etkisini giderek arttıran ve hem görüntü kirliliğine hem de balıkçılık faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesine yol açan müsilaj için kısa vadede bir çözüm de görünmüyor.


MÜSİLAJ NEDİR?
Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Bu mikroorganizmalardan biri, müsilajı hareketleri için kullanan protistlerdir. Hareketlerinin yönü her zaman müsilaj salgısının tersidir. Polar bir glikoprotein ve bir ekzopolisakkarittir. Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST