“Tüm hukuki haklarımızı kullanacağız”

KALEM Farkıyla...

“Tüm hukuki haklarımızı kullanacağız”

“Tüm hukuki haklarımızı kullanacağız”

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar ile resmen Kazdağları’nda çadırlı nöbet tutan doğa savunucularının ‘alanı terk etmesi’ istendi. Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında duruma tepki gösterildi. Kurul tarafından yapılan açıklamada; “Direnmeye ve tüm gücümüzle Kazdağları’ndaki madencilik faaliyetleri başta olmak üzere doğayı tahrip eden tüm sözde yatırımlarla mücadele edeceğimizi tüm kurumlara bildiririz” denildi.

13 Nisan 2020 tarihinde İl Hıfzı Sıhha Kurulu tarafından alınan çeşitli kararlar sonrasında Kazdağları’nda altın madenine karşı süren çadırlı nöbetin 270. gününde Çanakkale Orman Müdürlüğü tarafından yaşam savunucularına alanı boşaltmaları yönünde tebliğde bulunuldu. Kazdağları nöbetçilerinin alandan çıkarılmaya çalışılmasına birçok farklı yerden tepki geldi. Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında da duruma tepki gösterildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi bünyesinde tüm bileşenlerle yapılmış olan toplantıda eyleme gelen ve destek olanların can güvenliği açısından çadırlı nöbet bitirilmesi kararlaştırılmıştır. O dönem yangın riski vs konularında tarafımıza yetkili kurumlarca iletilen uyarı dilekçelerine cevaben yaşam alanlarındaki her türlü riske karşı güvenlik önlemi ve tedbiri almanın kendilerinin görevi olduğu hatırlatılmış ve eylem süresince hiçbir risk ve güvenlik zafiyeti yaşanmamıştır. Kumarlar Köyü Göleti ile ilgili çalışmalar yapılmış, araştırmalar sonucunda da inşa edilen baraj göletinin inşa aşamasının denetlenmediği tespit edilmiştir. Ayrıca çok kez dile getirildiği üzere Kumarlar Göleti’nin bir maden şirketi tarafından inşa edilmesinin hiçbir mantığı yoktur ve bir maden şirketi maden çed in de belirtilmeyen hiçbir köyde sosyal çalışma yapamaz. Yetkili kurumlara defalarca dilekçeler sunulmuştur. Bizleri Bakanlıklara yönlendirmişlerdir. Bizler de Bakanlıklardan randevu talebinde bulunduk. Covid-19 salgını nedeniyle tüm randevuların askıya alındığı tarafımıza iletildi. 13 Nisan 2020 tarihinde alınan Ormanlara dair kararlar ise tamamen Covid-19 kapsamı dışındadır. Ormanlık alanlarda toplu olarak bir arada bulunmayı önlemek bir nebze anlaşılır olsa da zaten bu salgın sürecinde ne nöbet alanına ne de şirket sahasına toplu bir ziyaret yapılmamıştır. İçlerinde bizlerinde olduğu tüm vatandaşlar tarafından alınan kararlar saygıyla karşılanmış ve alınan tedbir kurallarına uyulmuştur. Kirazlı Eski Orman Deposu’nda konaklamayı sürdüren arkadaşlara konakladıkları alanı terk etmeleri hususunda tebligatlar iletilmiş. Tüm eylemlilik süreci dışında durumları değerlendirildiğinde en steril durumda olanlar onlardır. Dışarıdan geliş-gidişler konusunda kendileri de gerekli önlemleri alarak, ilgili kurumları bilgilendirmişlerdir. Konunun bir diğer boyutu ile ilgili olarak arkadaşları o sahadan çıkararak müdahale etmemiz gereken herhangi bir durum olduğu takdirde tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı belirtiriz. Bizler başta da belirttiğimiz gibi bir kurul kararı ile bir araya gelmedik, sağlıklı yaşamak hakkımız, bunun içinde her türlü eylem, etkinlik, direniş hakkımız saklıdır. Direnmeye ve tüm gücümüzle Kazdağları’ndaki madencilik faaliyetleri başta olmak üzere doğayı tahrip eden tüm sözde yatırımlarla mücadele edeceğimizi tüm kurumlara bildiririz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST