Turizmciler maratonun devamı için destek bekliyor

KALEM Farkıyla...

Turizmciler maratonun devamı için destek bekliyor

Turizmciler maratonun devamı için destek bekliyor

Bu yıl üçüncüsü yapılacak Turkcell Gelibolu Maratonu’nun Koordinasyon toplantısı bugün Truva Otel’de yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı ve Eceabat Turan Yılmaz, İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve çok sayıda davetli katıldı. 14 Ekim Pazar günü yapılacak maraton ‘Barış İçin Koşuyoruz’ temasıyla yapılacak. Yarışlar 4 parkurdan oluşacak. İlk parkur 5 km uzunluğunda olacak. İkinci parkur ise 10 km, üçüncü parkur 21 km, dördüncü parkur ise 42 km’den oluşacak. Her yıl dikilen fidan dikme etkinliği bu yılda gerçekleştirilecek. 10 bin fidan daha toprakla buluşacak. Yarışlar Morto Koyu’ndan başlayıp Morto Koyu’nda sona erecek. GTP Events öncülüğünde yapılan organizasyonda konuşan ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, dünyanın tematik anlamdaki en iyi koşularından birisine ev sahipliği yapacağız. Biz bu yolculuğa 2015 yılında çıkarken heyecanımız bütün dünyada bu kadar büyük bir destana sahiplik yapmış bu kara parçasında en önemli spor organizasyonunu gerçekleştirelim. Dünyanın birçok farklı noktasından insanlar burada bir amaç uğruna ülkemizde bir araya gelsinler. Her yıl 2 bin 500 ile başlayan serüvenimiz 10 binlere yaklaşan bir sayı üzerine emin adımlarla devam etmekte ve bugün Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Biz bu yolculuğuna çıkarken hem Ahmet Çelik’in hem de benim turizmci bir kimliğimiz var. Dünyada artık sürdürülebilir bir turizmden bahsetmek istiyorsak mutlaka etkinlikler yapmamız gerekiyor. İşte bu etkinliklerin ana merkezlerinden birisi ise spor. Dünyadaki birçok etkinlik spor çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bu anlamda da maratonlar dünyanın en hızlı büyüyen spor etkinlikleri. Çünkü herhangi bir ekipman gerektirmiyor. Her yaştan herkesin çok rahatlıkla katılabileceği etkinlikler. Bugün Londra’dan Boston’a, Berlin’den Tokyo’ya dünyanın en fazla insanın bir arada içinde yer alarak yapılan bu organizasyonların Antalya ile birlikte ki Antalya ile başa baş noktadayız, en önemli 3 koşu organizasyonundan bir tanesi” dedi.

“ÇOCUĞUN ELİNDEN BİRİSİNİN TUTMASI GEREKİYOR”
TÜRSAB Çanakkale Körfez Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik ise şunları söyledi, “Dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Turkcell Gelibolu Maratonu Türkiye’de ciddi bir seviyeye ulaştı. Türkiye’deki üçüncü büyük maraton diyebiliriz. İstanbul ve Antalya maratonlarından sonra. Hayalimiz, Spor Bakanlığımız ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı gibi bir otoritenin Gelibolu Maratonunu sahiplenmesi ve bizden sonra gelecek nesillere de bunu aktarması. Bizim nefesimiz buraya kadar yetiyor. Bundan sonra da devam etmek isteriz ama getirdiğimiz noktada ve ulaştığımız seviyede artık tüm Türkiye’ye ve uluslararası arenada tüm dünyaya mal olacak bir organizasyon haline geldi. Dolayısıyla yürümeye başlayan bu çocuğun elinden birisinin tutması gerekiyor. Umuyor ve inanıyoruz. O ana kadar elimizden geleni yapacağız. İki ana hedefimiz var. Birincisi Çanakkale’de büyük bir ekonominin dönmesini sağlamak, Çanakkale’yi tüm dünyaya tanıtmak. Bu madalyonun bir yüzü. Bir diğer yüzü ise fark ederseniz organizasyonlarımızın tamamı bisiklet, yüzme maratonu. Bir şekilde Gelibolu Yarımadasında geçiyor. Dolayısıyla aziz şehitlerimizin çok kıymetli hatırasını spor vasıtasıyla gelecek nesillere aktarmak istiyoruz” dedi.

Maraton Programı ise şöyle;
11 Ekim Perşembe: 17 BurdaAVM’de saat 11.00-20.00 arası Halk Kaydı

12 Ekim Cuma: 17 BurdaAVM’de saat 11.00-21.00 arası Halk ve Kitli Sporcu Kayıt Başlangıcı.

13 Ekim Cumartesi:17 AVM 09.00-20.00 Halk ve Kitli Sporcu Kayıt/ Akreditasyon İşlemleri, saat 13.00-17.00 IAAF Çocuk Atletizmi Etkinlikleri, saat 19.30 Evren Can Gündüz Konseri

14 Ekim Pazar: Saat 07.00 Maraton ve Yarı maraton katılımcılarının feribota binişi, 08.00 10K katılımcıların feribota binişi, 09.00 Halk Koşusu Katılımcıları Feribota binişi, 07.30-09.30 Eceabat’tan Morto Koyuna Transfer, 09.30 Maraton Başlangıcı, 10.00 Yarı Maraton Başlangıcı, 10.45 10 km koşusu başlangıcı, 10.45 10 km Koşusu Başlangıcı, 11.00 Halk Koşusu Başlangıcı. Ardından ödül törenine geçilecek.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST