Türk-Eğitim-Sen’den engelsiz çalıştay

KALEM Farkıyla...

Türk-Eğitim-Sen’den engelsiz çalıştay

Türk-Eğitim-Sen’den engelsiz çalıştay

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Engelsizler Komisyonu tarafından 30 Kasım 2019 ile 01 Aralık 2019 tarihlerinde Çanakkale’de kamuda çalışan engellilerin katılımı ile ‘Engelsiz Kamu’ temalı çalıştayı düzenlendi.

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Engelsizler Komisyonu tarafından düzenlenen çalıştay, Engelsiz Erişim Derneği Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM Direktörü Engin Yılmaz’ın, “Kamu da Erişebilirlik” konulu sunumu ile başladı. Devamla çalıştayın ilk günüTürk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Engelsizler Komisyonu Başkanı Özlem Göçmen’in İş yerinde Mobbing konulu sunumu ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Resul Demirbaş’ın konuşmaları ile sona erdi. Çalıştayın 2’inci gününde ise engelli kamu çalışanlarının karşılaştıkları sorunlarla ilgili çalışma masaları kuruldu ve çözümleri tartışıldı. Çaıştay bitiminde kamuda çalışan engelli personelin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri paylaşıldı.

Çözümler bildirildi

“İsteğe bağlı tayin hakların engellilere verilmiyor” konusuna çözüm önerisi olarak “Bakanlıklarla ilgili yasanın uygulanması hususunda gerekli görüşmelerin yazılı ve sözlü olarak görüşülmesi” gösterildi. “Yardımcı hizmetler görev tanımının tam olarak yapılmaması nedeniyle diğer personel ve öğrenciler tarafından söz konusu personelin gereksiz görülmesi” konusuna çözüm olarak, “Yardımcı Hizmetler statüsünün tamamen kaldırılması” denildi. “Sınavsız Devlet Memurluğu kadrolarına atamalarında engellilere öncelik verilmemesi” konusuna “Açılan kadrolardan belli oranlarda engellilere kontenjan sağlanması” denildi. “Lojmanlarda engellilere öncelik verilmemesi” konusuna çözüm olarak“10 yıl üzerinde çalışan engelli personellere lojmanlarda bellirli sayıda kontenjan tanınması”; “Kamuda Çalışan Engellilerin 15 yıl çalıştıktan sonra emekli maaşlarının düşmesi, engellerinden dolayı başka bir işte çalışma olanaklarının olmaması” sorununa çözüm olarak “Bazı kurumlarda uygulanan 3600 Ek Göstergenin tüm kurumlarda çalışan engellilerinde dahil edilerek emekli maaşlarının iyileştirilmesi” denildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST