Türk Milli Klavye Takımı Dünya Şampiyonu

KALEM Farkıyla...

Türk Milli Klavye Takımı Dünya Şampiyonu

Türk Milli Klavye Takımı Dünya Şampiyonu

Birleşmiş Milletler bünyesindeki INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve on binlerce yarışmacının katıldığı Dünya İnternet Klavye Şampiyonası sonuçlandı. Milli takımımız, 8 madalya ile bu yılın şampiyonu oldu.
Hızlı klavye kullanımı konusunda dünyanın pek çok ülkesinde ulusal ve uluslararası çapta yarışmalar düzenleniyor. Bu alandaki en prestijli yarışma ise Birleşmiş Milletler bünyesindeki INTERSTENO, yani Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu’na ait. Bu yıl 14 Nisan – 1 Haziran tarihler arasında düzenlenen yarışmaya 30 ülkeden 1490 yarışmacı katıldı. Klavye Milli Takımımız, biri dünya rekoru olmak üzere, farklı dallarda 3 şampiyonluk, 2 ikincilik, 3 üçüncülük olmak üzere toplam 8 madalya alarak 2020’nin Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Yarışta anadil ve 17 yabancı dili içeren çok dilli dal olmak üzere iki yarış türü bulunuyordu. Türkiye haricindeki 16 madalya diğer ülkeler arasında dağılım gösterdi. Çekya 9 madalya (4’ü dördüncülük), Japonya 2 madalya, İtalya 2 madalya, ABD 2 madalya ve Rusya 1 madalya aldı. Afyonkarahisar’da Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’nda eğitim gören Nisan, dakikada net 109 sözcük girerek kendi yaş grubunda dünya rekoru kırmayı başardı. Nisan’ın bu başarısı, genel toplamda Türk Milli Takımı’nın başarısını da doğrudan etkiledi. Nisan, yarışma sırasında 15 farklı dilde 47366 vuruş yaptı. Ayrıca 21 – 99 yaş deneyimliler kategorisinde yarışan, Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi görevlilerinden Celal Aşkın, dakikada net 153 sözcük ile bir kendi kategorisinde dünya rekoruyla şampiyonluğu göğüsledi. Bu iki başarıyla birlikte Türk klavye uzmanlarının toplam dünya şampiyonluğu 100’ü geçti. Bu şampiyonluklardan toplamda 39’u, dünya rekoru kırarak gerçekleşti.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST