Türkeş ‘Kızıl Çam’ı anlattı

KALEM Farkıyla...

Türkeş ‘Kızıl Çam’ı anlattı

Türkeş ‘Kızıl Çam’ı anlattı

Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Türkeş, son dönemde giderek artan ve doğal felakete yol açan orman yangınlarında sıkça adı geçen “kızıl çam”la ilgili bilgi verdi ve ekledi: “Asılsız, kafa karıştırıcı, kirli bilgiler var.”


Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Türkeş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2019 yaz sonunda yine büyük yangınlardan sonra yazmıştım. Kısaca: İnternette – sosyal medyada genel olarak çam ağacı türlerine, anlaşıldığı kadarıyla özel olarak ‘Kızıl çam’ türüne ( Latincesi İtalik olacak: Pinus brutia) ilişkin asılsız kafa karıştırıcı kirli bilgiler dolaşıyor.”


Çamlar ve kızıl çam ülkemize çabuk yandığı ve kozalaklarının yanarken sıçraması yüzünden yangının hızla yayılmasına yol açtığı için, Türkiye ormanları yok olsun diye dışarıdan ya da ABD tarafından getirilen ve ülkeye dayatılan bir orman ağacı türü değildir. Tersine, çamlar, özellikle kızıl çam, karaçam, Halep çamı, fıstık çamı ve sahil çamları, milyonlarca yıldan beri Akdeniz biyomunun kıyı kuşağından dağların 2000 m yükseltilerine kadar yaygın olarak görülen Akdeniz iklimi ve ekolojik biyocoğrafya koşullarına uyum göstererek evrimleşmiş birincil (klimaks klimaks) ibreli ağaç türleridir.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST