Türkeş’ten hava durumu değerlendirmesi

KALEM Farkıyla...

Türkeş’ten hava durumu değerlendirmesi

Türkeş’ten hava durumu değerlendirmesi

Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Türkeş, Çanakkale’de etkisi merak konusu kar yağışıyla ilgili tahmin ve değerlendirmelerde bulundu.
Sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Türkeş, şu ifadeleri kullandı:
“Aşağıdaki son paylaşımımda arkadaşlarıma yazdığım ve önceki tahmin çalışmamda da açıkladığım gibi, kar yağışının genel olarak Trakya ve Çanakkale Yöresi-Biga Yarımadasında, Ege Denizi’nin kuzeyinde bu gece yarısı başlayacağını bekliyorum. Kar yığışı bırakabilecek cephesel bulut kütlesi şu anda güney Balkanlarda ve Yunanistan’ın kuzeyinde ve batıdan hızla yaklaşıyor. Trakya’nın batı ya da güneybatısından ve Çanakkale yöresinden giriş yapacak gibi görünüyor. Çeşitli gözlemler ile uydu-radar görüntülerinden kar yağışlı soğuk havayı izliyorum. Şu anda Çanakkale kar yağışı için oldukça sıcak, 7.3oC. Gece yarısına ya da hemen sonrasına kadar en az 3-4 oC soğuması gerekiyor kar yağışını yere düşebilmesi için. Soğuk ve kar yağışlı hava olasılıkla bir soğuk cephe ya da soğuk cephe-oklüzyon cephe parçası ile bağlantılı olarak hızla yaklaşıyor ve geçişi de olasılıkla hızlı olacak.”
“Yaklaşmakta olan yağışlı ve soğuk hava sisteminin bulut kütlesi henüz İstanbul radarının (ve birleştirilmiş radar görüntülerinin) kapsama alanın dışında. Ancak bulut kütlesinin saçakları Trakya-Yunanistan sınırına ve kısmen Ezine -Kaz Dağı hattına ulaşmış durumda. Yüksek olması nedeniyle Kaz Dağı akşam saatlerinde kar yağışı almış, bazı arkadaşların paylaşımlarında vardı.”
“Çanakkale ve Edirne çok bulutlu, Ezine’de hafif yağmur başlamış son gözlemlere göre. Sinoptik meteorolojik bilgi ve deneyimlerimize göre, ‘yağışın gerçekleşmesi durumunda’ Çanakkale yöresinde özellikle kıyı kuşağında gözlemlediğimiz gibi, yağış çoğunlukla bu tip sistemlerde karla karışık yağmur şeklinde başlar ve ardından kar yağışına dönüşür. Bekleyip göreceğiz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST