“Türkiye Cumhuriyeti Taliban zihniyetiyle yan yana durmayacaktır”

KALEM Farkıyla...

“Türkiye Cumhuriyeti Taliban zihniyetiyle yan yana durmayacaktır”

“Türkiye Cumhuriyeti Taliban zihniyetiyle yan yana durmayacaktır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek dün Genel Merkezde yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok’ sözlerine tepki gösterdi. Erkek, “Hükümeti temsil eden Erdoğan kendini Taliban’la yan yana hissedebilir, Taliban’la yan yana durabilir, ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve kahraman arkadaşlarının kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Taliban zihniyetiyle asla ve asla yan yana durmayacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek dün Genel Merkezde basın toplantısı düzenledi. Erkek toplantıda şu ifadeleri kullandı, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletimiz adına, seçmenlerimiz adına son derece haklı ve meşru sorularımızı sormaya devam edeceğiz dedik. Bugün de soruyoruz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 24 Mayıs tarihinde televizyonlarda milletin huzurunda bir siyasetçinin mafyadan her ay düzenli 10 bin dolar rüşvet aldığını söyledi. Ne kadar kirli bir siyaset. Siyaseti kirletenler maalesef yargı önünde hesap vermiyor. 24 Mayıs’ta televizyonlarda bir İçişleri Bakanı bunu söylüyor, bugün itibariyle 65 gün oldu hala Cumhuriyet Başsavcılığına İçişleri Bakanı mafyadan düzenli para alan siyasetçinin ismini vermedi. Bu ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte, çünkü İçişleri Bakanı ona bağlı, İçişleri Bakanı yüz kızartıcı bir suçun, kirli bir suçun üzerini örtüyor bilerek ve isteyerek. Niçin örtüyorlar? Herhalde çok yakınlarında bir isim bu. Cumhuriyet savcıları da soramıyor, bu ismi bildirin diyemiyor veya adı geçen isim hakkında herhangi bir soruşturma açamıyor. Çünkü yargıda, Cumhuriyet Savcıları da maalesef vesayet altında. 65 gündür savcılığa mafyadan rüşvet alan siyasetçinin ismini bildirmeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu derhal istifaya davet ediyoruz. Böyle bir İçişleri Bakanını Türkiye ve milletimiz asla hak etmiyor”
Bugün yönetilen zihniyetin Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıramayacağını belirten Erkek, “Bugün yeniden Kadın Voleybol Milli Takımımızı büyük bir saygıyla selamlamak istiyorum. Yine Busenaz Sürmeneli’yi olimpiyatlarda mücadele eden, yine Urfalı Merve’yi bir kez daha saygıyla selamlamak istiyorum. Bugün maalesef ülkemizde spor yapan kadınların şortlarından rahatsız olan, onlara dil uzatan karanlık bir zihniyetle karşı karşıyayız. Ama bu zihniyetin kazanmasına Türkiye asla ve asla müsaade etmeyecektir. Kadını eve kapatmaya çalışan karanlık zihniyet asla başarılı olamayacaktır. Buradan iktidarın da akıl hocalığını yapan bu karanlık zihniyete seslenmek istiyoruz. Demokrasinin öznesi insandır. Kadın dememiş, erkek dememiş, Hristiyan dememiş, Müslüman dememiş, Türk, Kürt dememiş, Alevi, Sünni dememiş, zengin, yoksul dememiş insan demiş. Demokrasinin öznesi insandır, bireydir, özgür bireydir. Onun için yaşamın her alanında mücadele eden özgür kadınlarımızı bir kez daha saygıyla selamlıyoruz. Ama bugün Türkiye bu sorunları niçin yaşıyor? Çünkü bugün Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok diyen maalesef bir Cumhurbaşkanı var. Türkiye’nin Taliban inancıyla ters bir yanı yok diyen bir AK Parti Genel Başkanı var maalesef. Şunu özellikle vurgulamak istiyoruz. Erdoğan hükümeti temsil ediyor. Devlet ayrı şeydir, hükümet ayrı şeydir. Ama bugün parti Genel Başkanlığı yoluyla devlet yönetimi sebebiyle bu sorunları yaşıyoruz. Bu demokrasi sorunlarını, kuvvetler ayrılığı sorunlarını, hukuk devleti sorunlarını, adaletsizlikleri, işte bu parti Genel Başkanlığı yoluyla devlet yönetimi sebebiyle yaşıyoruz. Onun için 3 yılda sistem iflas etti. Tüm politikaları iflas etti iktidarın ve Erdoğan’ın. Dış politikası da iflas etti. Ama mutlaka ve mutlaka yurtta barış, dünyada barış temelinde dış politikayı da tesis edeceğiz. Hükümeti temsil eden Erdoğan kendini Taliban’la yan yana hissedebilir, Taliban’la yan yana durabilir, ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve kahraman arkadaşlarının kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Taliban zihniyetiyle asla ve asla yan yana durmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST