Türkiye’de ilk ve tek! Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi açıldı

KALEM Farkıyla...

Türkiye’de ilk ve tek! Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi açıldı

Türkiye’de ilk ve tek! Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi açıldı

Bugün açılışı gerçekleştirilen Güzelyalı ve Dardanos bölgesinin atıksularını arıtacak olan Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi’nin çalışma prensibi olan Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi (IFAS), Türkiye`de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Dardanos-Güzelyalı bölgesinin arıtma ihtiyacını karşılayacak olan Karanlık Liman Mevkiine kurulan Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi, bugün gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı sonrasında çalışmaya başladı. IFAS Arıtım Sistemi ile çalışacak olan Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi, kullanılacak bu sistem ile Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip. Bugün gerçekleştirilen açılış töreninde, Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol bilgilendirmelerde bulundu. Tesis ile ilgili yapılan bilgilendirmede kısaca; “IFAS arıtım sisteminde, yoğun biyokütle içeren bir aktif çamur projesi olup, havalandırma havuzu içerisine entegre edilen biomedyalar bulunmaktadır. Bakteriler, bu biomedyalar sayesinde hem askıda hem tutunarak büyümekte, böylece dar alanda daha çok su arıtılmakta, daha az oksijen harcanmakta ve daha az çamur üretilmektedir. Çıkış suyu kalitesi ise Türkiye’de uygulanan mevcut standartların çok üzerindedir. Birinci kademede 2031 yılına kadar 3750 m3/ gün (21.544 kişilik nüfusa denk geliyor), ikinci kademede ise 2051 yılına kadar 5000 m3/gün (31.400 kişilik nüfusa denk geliyor) kapasiteye sahip olacaktır” ifadelerine yer verildi. Ayrıca tesiste bulunan havalandırma havuzlarının üzeri bir serayı andırıyor. Oluşturulan cam serada yerli buğday çeşitleri, yerel ve atalık tohumlar başta olmak üzere onlarca farklı bitki yetiştiriliyor. Tesisin bu kısmı adeta bir botanik bahçesini andırıyor. Tesisin tüm enerji ihtiyacı ise Güneş Enerji Santralinden sağlanıyor. Tesisin maliyetinin 17 milyon 329 bin lira olduğu öğrenildi.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST