“Türkiye’nin iftihar projesi…”

KALEM Farkıyla...

“Türkiye’nin iftihar projesi…”

“Türkiye’nin iftihar projesi…”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dün Çanakkale’ye gelerek yapımı tamamlamak üzere olan 1915 Çanakkale Köprüsü şantiyesinde incelemelerde bulundular. Program kapsamında açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, köprü tamamlandığında Türkiye’nin zaten var olan jeopolitik gücünün daha da artacağını ifade ederek, “Bu teknoloji harikası köprü, Türkiye’nin iftihar projelerinden birisidir” dedi.


Gelecek yılın 18 Mart’ında resmi açılışı yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, dün Ankara’dan gelen heyeti ağırladı. Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un yanı sıra Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Limak Holging Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve ilgili belediye çalışanları, idari personel, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.


“BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA ÇALIŞILDI”
Program kapsamında açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, projenin Türkiye için önemli bir adım olduğunu ifade ederek “Bu köprü, Türkiye’yi Avrupa ve Asya ile birleştirerek Türkiye’nin zaten var olan jeopolitik gücünü çok daha ileriye götürecektir. Gerçekten büyük bir fedakarlıkla, özveriyle çalışıldı. Geçen seneki çalışmaları da hatırlıyorum, bu yaz içinde hız arttırılarak artık bir, iki tabya kaldı, onlar da tamamlandıktan sonra köprünün ayakları sağlamlaşmış olacak. Bir teknoloji harikası olarak bu köprü buraya kadar geldi” dedi.


“GEÇİŞ UZUNLUĞU 4 BİN 608 METRE OLACAK”
Öte yandan program kapsamında konuşmalarda bulunana Bakan Karaismailoğlu ise “2 bin 23 metrelik orta açıklık, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü sembolize ediyor ve tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile beraber toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metreye ulaşıyor. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri, Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i işaret edecektir. İki çelik kule arasındaki köprümüz, dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine de sahip. Tamamlanınca, dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak tasarlanan ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçecek. 318 metrelik kule yüksekliği ve 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürüyle birlikte düşünüldüğünde deniz seviyesinden 334 metre yüksekliğe erişecek ve dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacak” dedi.

 


“OLASI BÜYÜK DEPREMLERE KARŞI KULE TEMELLERİ GÜÇLENDİRİLDİ”

Karaismailoğlu, Köprü’nün açılışının 18 Mart 2022’de yapılacağını söyleyerek köprünün kule temellerinin, olası büyük depremlere karşı çelik kazıklarla güçlendirildiğini ve zemin üzerinde konumlandırılmış batırma keson tipi temel seçildiğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Kule keson temellerinin konumlandırıldığı alandaki deniz tabanında zemin iyileştirmesi için güney kulede 165 adet, kuzey kulede ise 203 adet olmak üzere toplam 368 adet 2,5 metre çapındaki çelik kazık çakıldı. Ana kablo imalatları tamamlanarak, 304 adet tel demetinden oluşan ana kablonun 5 Şubat 2021 tarihinde montaj çalışmalarına başlanılarak, montaj, ön sıkıştırma ve nihai sıkıştırma çalışmaları ile askı kelepçeleri ve düşey askı halatlarının montaj çalışmaları tamamlandı. Tabliye panel ve blok imalatları yapıldı. Montajları tamamlanan 66 adet mega blok, 21 adet single blok, Gölcük Çimtaş Tesisleri’nden Gelibolu Kuru Havuz Bölgesi’ndeki tabliye stok sahasına intikal ettirildi” şeklinde konuştu.


318 METREDEN DEKLANŞÖRE BASTILAR

Yapım aşamasında sona gelinen 1915 Çanakkale Köprüsü, basın mensupları tarafından ise 318 metre yükseklikten görüntülendi. İş güvenliği personeliyle köprünün en yüksek noktasına çıkan gazeteci ve televizyoncular bu tarihi anları deklanşörleriyle kayıt altına aldı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST