“Türkiye’ye yakışmıyor” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Türkiye’ye yakışmıyor” (videolu haber)

“Türkiye’ye yakışmıyor” (videolu haber)

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde yaptığı açıklamada, “2021 yılında dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında maalesef 153’üncü sırada olduğumuz bilgisi var. İnternet özgürlük raporunda ise özgür olmayan ülkeler içerisinde yer alıyoruz. Türkiye’ye bu yakışmıyor” ifadelerini kullandı.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile basın mensupları ile buluştu. Etkinliğe Başkan Gökhan’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla Kenar ve Özleyiş Çetin ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Kahvaltının ardından programda bir konuşmaya yapan Başkan Gökhan şunları söyledi, “Çok kolay gibi görünen, herkesin eleştirdiği zor bir mesleği icra ediyorsunuz. Burada sizlere çok ciddi görevler düşüyor. Halkı doğru bilgilendirmek gibi çok önemli bir göreviniz var. Araştırmak, doğru haber yapmak ve hiç kimsenin yandaşı olmamak bu işin en önemli tarafı. Burada emek veren, çalışan gazeteciler olarak böyle bir üslubu benimsediğinizi biliyorum”
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ
Başkan Gökhan açıklamasının devamında, “Geçtiğimiz günlerde Metin Göktepe’nin öldürülmesinin yıl dönümüydü. Çanakkale’de rahmetli Cemal Oral, yaptığı haberler nedeni ile saldırıya uğramıştı. Cemal Oral’a saldıranlar bulunamadı ve Oral, darp edildiği ile kaldı. Yine Uğur Mumcu, o da gazeteci kimliği nedeni ile katledildi. Mesleğinin gereğini yaptığı için maalesef şiddet gören, dışlanan ve aşağılanan gazetecileri, teker teker isimlerini bilmesek de bugünün anısına saygıyla anmak istiyorum.

Bazı istatistikleri de dikkate almamız lazım. 2021 yılında dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında maalesef 153’üncü sırada olduğumuz bilgisi var. İnternet özgürlük raporunda ise özgür olmayan ülkeler içerisinde yer alıyoruz. Türkiye’ye bu yakışmıyor. Özgürlüklerin önemli olduğuna ama özellikle de basın özgürlüğünün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yine söylüyorum, basın doğru haberleri çekinmeden hiç kimseden korkmadan kamuoyu ile paylaşmalı. İster seçilmiş olsun, ister atanmış olsun kamu kaynaklarını kim ne şekilde kullanıyorsa, bunları nasıl kullandığına dair topluma hesap vermek zorundadır. İşte basın da bunu denetleyerek, bu kaynakların doğru mu yoksa yanlış mı kullandığını halka bildirebilmeli. Basın bu noktada doğru bir denetim yaparsa o zaman müfettiş gelmesine de gerek kalmaz. Böylelikle basın kamuoyu yararına kendi denetimini yapmış olacaktır. Bunu yaptığımız zaman çok önemli bir aşamayı geçmiş oluruz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST