TÜRSAB ve ÇATOD’tan ortak açıklama

KALEM Farkıyla...

TÜRSAB ve ÇATOD’tan ortak açıklama

TÜRSAB ve ÇATOD’tan ortak açıklama

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer ile TÜRSAB Körfez Yöre Başkanı Ahmet Çelik ortak bir basın açıklaması yayımlayarak, “Yaşam kaynaklarının zengin olduğu yerde turizm de zengindir” ifadelerini kullandı.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve TÜRSAB Körfez Yöre Başkanı Ahmet Çelik Kazdağları ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Çanakkale’miz son 10 yıl içinde turizm alanında çok önemli yatırımlara ev sahibi oldu. 2018 Troya Yılı ile uluslararası tanıtımda büyük bir tanıtım ve iletişim hamlesi gerçekleştirildi. 2018 Troya Yılı Projesi Türkiye’de destinasyon pazarlamasında örnek bir model haline geldi. Son dönemde özellikle turizm alanında çok sayıda alt ve üst yapı yatırımına ev sahibi olan Çanakkale; dünyaya mal olmuş kültürel zenginlikleri, Troas Bölgesi, Tarihi Gelibolu Yarımadası, Adaları, Kazdağları, birbirinden zengin kıyı kesimleri, alternatif turizm çeşitleri, gastronomik değerleri İle Türkiye turizminin en hızlı gelişen yıldızlarından biri haline geldi. Forbes Dergisi tarafından yakın geçmişte en yaşanabilir kent seçilen Çanakkale’miz, tüm Türkiye’nin ve yurtdışındaki turizm çevrelerinin dikkatini üzerinde hızla toplamaya başladı. Bu yükselişin var olan potansiyel turizm kaynakları ile Çanakkale için bir başlangıç olduğunu her defasında söylemekten heyecan duyuyoruz. Diğer taraftan son dönemde Kirazlı Balaban tepesinde süregelen altın madeni çalışmaları nedeniyle Çanakkale’miz ülkemiz genelinde negatif bir gündemin ismi oldu. Bir bölgenin turizm zenginliği yaşamı güzelleştiren doğal ve beşeri kaynakların gücü ve çeşitliliği İle ölçülebilir. En basit ifadesi ile yaşam kaynaklarının zengin olduğu yerde turizm de zengindir. Bizler bu nedenle en önemli yaşam kaynaklarımızdan doğanın ve onu oluşturan ağaç, bitki örtüsü, su kaynakları ve hayvan çeşitliliğinin risk altında olduğu ile ilgili iddialardan endişe duyuyor, sürecin hassasiyetle takip edilmesini, en küçük ihmalin oluşmamasını, toplumu kaygılandıran konuların bilimsel yaklaşımlar ve geçmiş tecrübeler ile aydınlatılmasını, kamuoyunun süreç ile ilgili bilgilendirilmesini bekliyoruz. Diğer taraftan süreç ile ilgili kamuoyunda meydana gelen hassasiyetin demokratik hak ve hukuk kuralları içerisinde yürütülmesini, kargaşa ortamından beslenen yapılara izin verilmemesini, toplumu provoke edecek, kutuplaşmalara neden olacak, huzur ve güvenlik ortamına zarar verecek manipülasyonlardan uzak durulmasını, konunun siyasetten arındırılmasını, bölgemizin ve şehrimizin yükselen isim değerine zarar verilmeden tüm kurumlarının sorumluluk içinde hareket etmesini bekliyoruz. Son söz; sorumluluğumuz gereği beklediğimiz açıklamamız ile ilgili kurumumuza yönelen sözlere istinaden; bizler ülkemizin ve insanlarımızın geleceği için zaman, mekan ve mesafe gözetmeksizin, siyaset üstü bir davranış biçimini ilke edinerek yalnız Çanakkale ve ülke menfaati adına mücadele eden kişiler olarak, samimiyet ve sabır en değer verdiğimiz kelimelerdendir. Son 3 yıl içinde 30 bin fidanı Güzelyalı Çanakkale sırtlarında dikmiş olmanın gurur ve huzuru ile doğaya olan vefamızın dün başlamadığını ayrıca belirtmek isteriz”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST