“Ülkeye fabrika kurulmasını talep ediyoruz”

KALEM Farkıyla...

“Ülkeye fabrika kurulmasını talep ediyoruz”

Çanakkale MÜSİAD Başkanı Ali Osman Yıldız, “Yabancı sermayenin gelişi mutlaka bizim için bir hedeftir. Fakat bu yabancı sermaye gelirken ülkeye fabrika kurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Çanakkale MÜSİAD Yönetim Kurulu dün MÜSİAD binasında basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. Gündeme ilişkin ekonomik değerlendirmelerde bulunan Başkan Ali Osman Yıldız, Türkiye gündeminin çok sık değiştiği günlerden geçtiklerini belirterek, İdlib operasyonu ile ekonominin direkt bağlantılı olduğunu söyledi. Yıldız açıklamalarının devamında şunları kaydetti, “ABD’nin dolar operasyonu ile dünyada paranın silah olarak kullanıldığı örneğini çok kötü bir örnek olarak bizde denediler. Tabir-i caizse ekonomik bomba olarak doları Türkiye üzerine attılar. 5,2 büyüme rakamları da Türkiye’de çok iyi bir cevap olmuştur. OECD tarafından dünyada büyüme rakamları ortaya çıktı. Tabii ki bu ikinci çeyrek için geçerli olan bir rakam. Üçüncü çeyrekteki aşağı düşecek olduğunu biz de tahmin ediyoruz. Fakat ülkede bir kaos ortamı yakalanmak isteniyor. Bu ekonomik olarak Türkiye’deki performansı aşağı çekme çabası olarak düşünüyoruz biz bunu. Ülkede üretimin devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’de şu anda G20 ülkeleri arasında dördüncü sırdayız büyüme rakamları açısından. Hindistan 8,2, Çin 6,7, Endonezya 5,3, Türkiye 5,2 büyümüştür. Bu, iyiye işarettir. Fakat biz mutlaka üretime devam etmek durumundayız. Türkiye’de eğer üretimi azaltırsak şu an başımıza gelenler, tecrübe etmediğimiz şartlarda oluştu. Yani biz MÜSİAD olarak sürekli üretmeyi ve ihraç etmeyi, yurt dışına mal satmayı hedefleyen bir iş adamları derneğiyiz. Türkiye’de son 5,2 büyümenin içindeki hizmet sektörü yüzde 8 olarak gerçekleşmiştir. Ülke ekonomisinde lokomotif olan hizmet sektörü yüzde 8 olarak öne çıkmıştır. Sanayi sektörü 4,3. Tabii ki bu hedeflediğimiz, yani yurt dışında yabancı sermayenin gelişi mutlaka bizim için bir hedeftir. Fakat bu yabancı sermaye gelirken ülkeye fabrika kurulmasını talep ediyoruz. Finans sektöründen gelen paranın çok çabuk dışarı çıktığına şahit olduk. ABD’nin dünyada her zaman yaptığı ülkelere saldırı alışkanlığı dünyada ilk defa ülkeye dolarla saldırmışlardır. Yabancı sermayenin buna çanak tuttuğuna şahit olduk. Yerli firmaların bu konuda kısmen ayrı tutulması konusunu düşünüyoruz. Yerel firmaların ve yerel üreticilerin Türkiye’yi fiyatlarla gramajlarla oynuyor düşüncesiyle bu şekilde lanse edilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Türkiye’deki yerel üreticilerin de bu ülkenin birer ferdi olduğunu düşünmek lazım. Yabancı sermayenin de mutlaka gelmesi ve bununla ilgili de fabrika kurması gerektiğini düşünüyoruz. Para hareketlerinden manipüle edilmesini de doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST