‘Umut İçin Adalet’ Çanakkale’de

KALEM Farkıyla...

‘Umut İçin Adalet’ Çanakkale’de

‘Umut İçin Adalet’ Çanakkale’de

Bisikleti ile evine giderken, alkollü bir şoför tarafından kullanılan arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Umut Gündüz için başlatılan ‘Umut İçin Adalet Herkes İçin Adalet’ isimli yürüyüşte Umut’un anne ve babası Çanakkale’ye ulaştı.

Bisikletçi Umut Gündüz 15 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da bisikleti ile antrenman sonrası evine gidiyordu. Alkollü olduğu ortaya çıkan sürücü tarafından canından olan Umut için ailesi Türkiye’yi dolaşarak adalet arayışına başladılar, çünkü sürücü tutuksuz yargılanmıştı. Yürüyüşlerine devam eden aile geçtiğimiz gün Çanakkale’ye geldi. Burada; Çanakkale Barosu, Eğitim SEN ve CHP’li Milletvekili Özgür Ceylan ile görüşen Baba Menderes Gündüz ve anne Asuman Gündüz açıklamalarda bulundu. Gündüz çifti şunları söyledi, “19 yaşındaki bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ ün 15 Temmuz 2020 tarihinde, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken, trafik kurallarını ihlal ederek araç kullanan alkollü sürücünün arkadan çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan Umut Gündüz adına yürüttüğümüz adalet mücadelemizde yeni bir aşamaya geçtik. Ülkenin farklı şehirlerinde adalet talebinde bulunan mağdurlarla birlikte adalet mücadelemizi büyütmekteyiz. Umut Gündüz’ ün ailesi olarak bizlerin, adalet kurumundan tek bir talebi vardı; Umut Gündüz’ ün ölümüne sebep olan yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz’ ün somut deliller ışığında, ‘Kasten Adam Öldürmek’ suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu olarak yargılanması ve 19 yaşında, gelecek hayalleri kuran gencecik sporcu bir insanın hayatına son veren bu katilin en yüksek cezayı almasıydı. Fakat adaletin yerini bulması için bir yıldan fazla bir süredir sürdürdüğümüz mücadelemiz sonucunda beklentilerimiz karşılanmağı gibi, davanın 24 Haziran 2021 tarihinde yapılan ilk duruşmasında sanık Çağdaş Şenyüz’ün tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilmiştir”

MAĞDUR AİLELER İLE BİR ARAYA GELMEYE KARAR VERDİK
Adaletin yerini bulması için sürdürülen çabalarının sonuçsuz kalması nedeni ile ülkede adalet talebinde bulunan aileler ile bir araya gelme kararı alan Gündüz çifti sözlerini şöyle sürdürdü, “Tüm ülkedeki adalet mağdurlarının ortak bir mücadele etrafında buluşmasının Türkiye’ deki adalet arayışında olan herkese umut olacağını ve ailelerin adalet mücadelesini güçlendireceğini düşündüğümüz için “Umut İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” sloganıyla ülkedeki diğer adalet mağdurlarıyla tanışma, kaynaşma, birleşme turumuzu 1 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’dan başlattık. Amacımız, adaletin yerini bulması için beklemiş, bunun için mücadele etmiş mağdur ailelere sorunlarımızın ortak olduğunu hatırlatarak birlikte daha güçlü olacağımıza olan inancımızla adalet mücadelemizi büyütmektir. Adaletin yerini bulması talebi sadece Umut Gündüz’ ün ailesi olan bizlerin ve bizim gibi ülkenin farklı şehirlerindeki mağdur ailelerin sorunundan öte, bütün toplumu ilgilendiren bir sorundur. Adalet ve adil yargılanma bir gün herkes için gerekli olacaktır, bu yüzden adaletin yerini bulması yönündeki bu çabamıza, mücadelemize toplumun her kesiminden, ülkenin her bölgesinden insanın destek olmasını beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST