Ural’dan Makas’a cevap

KALEM Farkıyla...

Ural’dan Makas’a cevap

Ural’dan Makas’a cevap

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural yazılı olarak yaptığı açıklama ile AK Parti İl Başkanı Naim Makas’a cevap verdi.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, AK Parti İl Başkanı Naim Makas’a geçtiğimiz haftalarda yaptığı basın toplantısında söylemiş olduklarına karşı cevap verdi. Ural açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Sayın İl Başkanı biyolojik arıtmanın çalışıp çalışmadığı ve şehrin atık sularının Sarıçay’a akıtıldığı ile ilgili endişelerinin olduğunu ve bu durumun denize giren halkın sağlığını etkileyebileceğini dile getirmektedir. Oysaki 2019 yılında Çevre ve Şehircilik bakanlığı adına Orta Doğu Teknik Üniversitesi yetkililerinin yaptığı çalışma sonucunda Türkiye çapında ‘Türkiye’de Arıtma Çamuru Yönetimi ve Eylem Planının Hazırlanması Projesinde’ kuru çamur talep edilen ve araştırmaya katkı sunan iki tesisten biri olduğunu açıklamıştır. Yani tesisin denetimi resmi kurumlar tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’nin, denize sahili olan birçok yerinde yerleşim merkezlerinin olduğu bölgelerdeki plajlarda mavi bayrak alan pek azdır. Yine Sayın Makas, şehrimizin bazı bölgelerinde çektiği ya da çektirdiği fotoğrafları göstererek ve bunu da o mahalle sakinlerinin hiç mi önemi yok şeklinde aslı astarı olmayan basit bir söylemle gündeme getirmektedir. Sayın il başkanı bilmelidir ki ülkemizde son yıllarda AKP yönetiminde bilinçli bir şekilde ötekileştirme ve kutuplaştırma politikası uygulanmaktadır. Bahse konu bölgelerde gerekli temizlik ve çöp alma işlemleri düzenli olarak yapılmaktadır. Zaman zaman görülen çöpler, çöplerin konteynerlere atılmamasından kaynaklanmaktadır, ancak bu sorunun çözümü de sağlanmıştır. Sarıçay konusu yıllardan beri çözüm beklemektedir. Bir bölümü Çanakkale belediyesi sınırları içinde kalan Sarıçayın Troya Köprüsü ile karayolları köprüsü arasındaki yatağının temizliği ve peyzaj düzenlemesi ile ilgili olarak DSİ nezdinde yapılan girişimlerin sonuçlanması gerekmektedir. Troya köprüsü ile deniz arasında kalan alana ilişkin olarak da daha önce DSİ ile yapılmış olan protokol çerçevesinde yatağın temizliği ve bakımı DSİ tarafından yapılmakta olup, belediye sadece Sarıçay’ın taşkın sahasının temizliği ve bakımından sorumludur. AKP İl başkanı Sayın Naim Makas’ı Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan üzerinden polemiğe neden olacak politikalar üretmek yerine, birlikteÇanakkale’mize nasıl daha fazla faydalı olabiliriz üzerine politikalar geliştirmeye davet ediyoruz”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST