Üreticinin yüzü son turfanda güldü (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Üreticinin yüzü son turfanda güldü (videolu haber)

Çanakkale’de yetişen, aroması ve lezzetiyle ünlü ‘Çanakkale domatesi’nin son turfandaki fiyatı tarlada 2 liraya kadar çıkınca üreticinin yüzü güldü.

Bu yıl yetişen Çanakkale domatesi ilk turfanda tarladaki fiyatı kilosu 50 kuruşa kadar düşmüş üretici çok kar edemediği için zor durumda kalmıştı. Yaz aylarında para etmeyen domatesin ekim ayında son turfanda hasadı başladı. Özellikle İstanbul ve diğer büyükşehirlerden domatese talep artınca son turfanda fiyatları tarlada kilo başına 2 liraya kadar çıktı. Üreticiler Çanakkale bölgesi ve civar illerden getirdikleri işçilerle tarlalarındaki ürünlerini hızla toplamaya başladı. Seçerek toplanan domateslerin toptan fiyatı tarlada 2 liraya kadar çıkınca çiftçilerin yüzü güldü.

50 KURUŞA KADAR DÜŞÜNCE ZARAR ETTİK
Ezine Pınarbaşı Köyü’nde domates üreticiliği yapan Ayhan Ceyhan, bu yıl domates sezonun çok iyi geçmediğini, kilosu 50 kuruşa kadar düşünce zarar ettiklerini, son turfanda hasadı başlayınca domates piyasasının hareketlendiğini belirterek son ürünlerini toplamak için tarlalara akın ettiklerini söyledi. hiç değilse sonbaharda yüzlerinin güldüğünü söyledi.

HİÇ DEĞİLSE SONBAHARDA YÜZÜMÜZ GÜLDÜ
Ceyhan açıklamalarının devamında şunları söyledi; “Hiç değilse sonbaharda yüzümüz güldü. Bu yıl pandeminin de biraz etkisiyle kötü bir sezon geçirdik. Yaz aylarında domates fiyatları 50 kuruşa kadar düşünce çoğu üretici kurtarmadığı için malını tarlada bıraktı. Ekim ayında piyasa biraz hareketlendi ve iyi domatesin kilosu tarlada 1 lira 80 kuruş ile 2 liraya kadar çıktı. Biz ürünümüzü seçerek topluyoruz. Yaz aylarında yetiştirdiğimiz ürünlerden çok para kazanamadık piyasanın hareketlenerek domates fiyatlarının son turfanda artması bizi çok mutlu etti. Bu aylarda çok ürün yetişmediği için işçi bulmakta da zorluk çekmiyoruz. Son turfanda domates hasadından sonra kışlık sebze yetiştirmeye yöneleceğiz”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST