Üretimde birinci sıradayız ama ulaşmak imkansız

KALEM Farkıyla...

Üretimde birinci  sıradayız ama ulaşmak imkansız

Üretimde birinci sıradayız ama ulaşmak imkansız

Çanakkale’nin meşhur ürünlerinden kapya biberin bir kilo fiyatı dudak uçuklattı. Bir alışveriş marketinde çekilen görüntüde kapya biberin satış fiyatının 47.90 oluşu vatandaşları da isyan ettirdi. Marmara Bölgesi’nde Çanakkale’nin üretimde birinci sırada yer aldığı kapya bibere ulaşmak neredeyse imkansız hale geldi.

Çanakkale’de bir kilo kapya biberin dudak uçuklayan fiyatını Emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek böyle görüntüledi. Üreticiden aracıya 19,12 TL kar elde edildiğini belirten Perinçek, “Bir kilo biberi 24.00 TL ye alıyor ve bir kilo biberden 19,12 TL kar ediyor. Üreticiden ve aracıdan daha fazla. Bu kadar kar etme hakkınız var mı? Be vicdansızlar üreten, emek verenden daha fazla kar etmeye hakkınız var mı? Marketin alış fiyatı 24.00 TL, satış 47.90 TL. Üreten emekçi ne kadar kazanıyor? Muhtemelen onların satış fiyatı 8.00-10.00 TL ve karları kilo başına en fazla 3-4 TL. ‘Bu düzen değişmeli’ diyen çok ama düzenin değişmesi için çaba gösteren yok. Yuh olsun size” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST