Utanç davası ertelendi (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Utanç davası ertelendi (videolu haber)

7 yıl önce aile dostu tarafından cinsel istismara uğradığı iddia edilen 13 yaşındaki ikiz kız kardeşlerin davası dün Çanakkale Adliyesinde görüldü. Halen tutuksuz yargılanan şahsın davası 19 Mart’a ertelendi.

7 yıl önce iki kız kardeşe cinsel istismara bulunan şahsın ikinci davası bugün Çanakkale Adliyesinde görüldü. Çocuklar ergenlik dönemlerinde yaşadıkları travmalar sonucu durumu ailelerine anlattı. Ailenin şahıstan şikayetçi olması sonucu görülen davada UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği de destek için dava öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İl Koordinatörü Şehpal Ovalı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği olarak Türkiye çapında tüm çocuklar için seferber olduk. Bugün Çanakkale’de görülecek olan bu dava 7 yıl önce en güvendikleri, ailecek görüştükleri, aile dostu dedikleri kişi tarafından istismara uğramış iki kız kardeşin yıllar sonra içlerinde yaşadıkları travmanın açığa çıkması ile bu istismar olayı ortaya çıkmıştır. Psikolog ve pedagoglar ile birlikte alınan ifadelerde çocukların yıllardır içlerinde yaşadıkları bu olayı sakladıkları, baskıladıkları anlaşılmıştır. Bu yüzdendir ki çocuklarımızın konuşması çok önemlidir. ‘Çocuklar susar, çocuklar konuşmaz’ demeyeceğiz. Çocuklar konuşacak, susmayacak. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün çocuklar kendilerine yapılan yanlışlara dur diyecekler. Yıllar sonra bile olsa yapılan yanlış dur diyen bu çocukların sonuna kadar yanında olacağız. Sivil toplum kuruluşları olarak yaşanan bu olaylar karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir. Bizler çocukların korunması, mutlu bir yaşam sürmeleri ve yine tüm haklarını kullanabilmeleri için başlatmış olduğumuz bu mücadelede amacımız doğrultusunda hızla büyüyen, doğru adımlarla destekleyen, kalbi çocuklar için atan, farkındalık yaratan, eğitimler düzenleyen, rehabilite çalışmaları ile topluma destek veren büyük bir aileyiz. Yaptığımız tüm açıklama ve eylemlerimiz ile ilk hedefimiz toplumda farkındalık yaratmaktır. Yaşanan istismar olayları her geçen gün artmaktadır. Bu korkunç tablo karşısında tüm sivil toplum kuruluşları, alanında uzman akademisyenler, devletin ilgili kuruluşları ve tüm siyasilerimizin omuz omuza birlikte mücadele vermesi gerekmektedir. Bizler bu nedenle ivedilikle çalışmalara başlanması gerektiğini her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz. Bugün biz yapılan ihbar sonrası belki de en güveneceği kişi tarafından istismara uğramış çocuklarımızın yanındayız. Şu an tutukluluk hali bulunmayan şahısa karşı annemiz ile birlikte bir mücadele vermekteyiz. Bu çocuklar kendilerine yapılana dur dedi ve bizden yardım istedi. Biz UCİM olarak şahsın en ağır cezayı alması, çocukların bundan sonraki hayatlarını daha güvenli yaşamaları için mücadelelerinde destek olacağız”
İlki 25 Aralık 2019 tarihinde görülen dava 19 Mart’a ertelendi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST