”Vahşice tüketiyoruz”

KALEM Farkıyla...

”Vahşice tüketiyoruz”

”Vahşice tüketiyoruz”

ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Üretmeden tüketiyoruz. Çok hunharca çok vahşice tüketiyoruz. Birçok şirket işçi çıkarıyor, kapatıyor, faaliyetine son veriyor. Şirket kapandı, 20–30 çalışanına son verdi. Akşam 30 hanede matem var. Hayat devam ediyor, çorba kaynayacak. Bunu düşünmemiz lazım. Hep üretmemiz lazım. Bunu biz düşüneceğiz, seçilmişlerin de düşünmesi lazım” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu ÇTSO Aralık Ayı Meclisinde konuştu. Semizoğlu ülkede üretimin önemine değinerek İsviçre örneğini verdi. Türkiye’de üretmeden tüketildiğine dikkat çeken Semizoğlu şunları söyledi, “Çok hunharca çok vahşice tüketiyoruz. İsviçre gibi bir ülkenin yüzde 78’i diyor ki, ‘Ben evimde oturarak para almak istemiyorum. Ülkenin bilincine bak. Bizim ülkenin eğitimini geliştirmemiz lazım. Gelişimin yolu bu. Üreteceğiz elbette ki çalışacağız ama İsviçre gibi bir ülkenin yüzde 78’i diyor ki, ‘Ben evimde oturarak her ay 2 bin 500 frank maaş istemiyorum. Çünkü bu beni tembelliğe sürükler, üretmemeye sürükler. Biz ne 2 bin 500 frank maaş alıyoruz ne üretiyoruz. Bunun sonu hiç hoş değil. 20 yıl önce bir işçinin bir emeklinin bankalara borcu yoktu. Birçok şirket işçi çıkarıyor, kapatıyor, faaliyetine son veriyor. Şirket kapandı, 20-30 çalışanına son verdi. Akşam 30 hanede matem var. Hayat devam ediyor, çorba kaynayacak. Bunu düşünmemiz lazım. Hep üretmemiz lazım. Bunu biz düşüneceğiz, seçilmişlerin de düşünmesi lazım. 3 yıl önce asgari ücretle çalışan birisine ödediğimiz SGK primi 300-350 arasıydı. Şu anda 800-850 arası. Seçimlerden önce asgari ücret kaç lira olsun tartışılıyor. Asgari ücret kaç lira olursa olsun. Asgari ücrete yüzde 30 zam geliyorsa, sabit gelirlere de yüzde 30 zam geliyor. Giderlere de yüzde 30 zam geliyor zaman içerisinde. Ekmeğe yüzde 30 zam geliyor, suya yüzde 30 zam geliyor, ulaşıma yüzde 30 zam geliyor. Düşük mü asgari ücret? Evet düşük.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST