“Vakıf maskesi takmış tarikatlar eğitime sokulmaya çalışılıyor” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Vakıf maskesi takmış tarikatlar eğitime sokulmaya çalışılıyor” (videolu haber)

“Vakıf maskesi takmış tarikatlar eğitime sokulmaya çalışılıyor” (videolu haber)

Eğitim-İş Çanakkale Şubesi Başkanı Serkan Serbes Milli Eğitim Müdürlüklerine din derslerinin seçilmesi için dayatma yapıldığı belirterek, “İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek, vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Eğitim-İş Çanakkale Şubesi dün Truva Atı önünde seçmeli ders seçiminde öğrencilere din dersini seçmeleri için dayatma yapıldığını belirtti. Başkan Serkan Serbes tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Seçmeli derslerle ilgili dayatmaya geçit vermeyeceğiz. Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir. Sendikamızın ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle, sanatla, sporla, yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta Kuran’ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır.Yani daha önceki senelerden de bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz bu yönetmeliğe aykırı uygulama için belli ki bu yıl daha çok uğraşılmaktadır. Talimatnamelerde bu 3 ders öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili Sivil Toplum Kuruluşların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek, vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir” dedi.

‘ÖĞRETMEN YOK’ YALANINI UYDURACAKLAR

Öğrencilerin seçmeli ders olarak dini derslerin dışına tercih yapmaları halinde verilecek cevabın hazır olduğunu ve ‘Öğretmen yok’ bahanesinin uydurulacağını dile getiren Serbes “ Belli ki dayatılan 3 dersten başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine ‘bu dersi verecek öğretmen yok’ yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir. Bilinsin ki biz bu filmi daha önce izledik ve mücadelemizle vizyondan kaldırdık. Tekrar sahnelenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz’ Konunun Türkiye’nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST