Vali Tavlı’dan inceleme

KALEM Farkıyla...

Vali Tavlı’dan inceleme

Vali Tavlı’dan inceleme

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman, Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi Projesini yerinde inceledi.
GMKA’nın desteği, Çanakkale İl Özel İdaresi Eş Finansman katkılarıyla Troya Tarihi Milli Parkı ile Çanakkale il merkezini birbirine bağlayan karanlık liman, tarihi ve rekreasyonel özellikleri öne çıkan, Karanlık liman yolunda oluşturulması planlanan bisiklet yolunun uluslararası bisiklet yol ağına eklenerek bölge dünyaya tanıtılacak, antik tarih, tabyaları ve kıyı şeridini içerisine alan güzergah, alandaki zengin tarımsal üretimin tanıtımına ve agroturizmin gelişimine katkı sağlayan 577.000 TL bedelli Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman – Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi Projesi incelemesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu tarafından Vali Orhan Tavlı’ya verilen bilgiye göre; Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı arasında yapılan iş birliği protokolü ile Güzelyalı- Karanlık liman arası 6,5 km lik asfalt yolun üzerine 1,30 cm eninde bisiklet yolu planlandığı, iş kapsamında yol üzerinde 4 adet dinlenme ve Çanakkale Boğazı’nı izleme noktasının bulunduğu bilgisi verildi. Vali Orhan Tavlı’nın Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman – Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi Projesi incelemesinde Vali Yardımcısı – İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Halileli Köyü Muhtarı Erdinç Göçbayrak Kumkale Köyü Muhtarı Fikret Kanlı, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü yetkilileri de bulundu. GMKA’nın desteği, Çanakkale İl Özel İdaresi Eş Finansman Katkılarıyla Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman – Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi Projesi. Üzerindeki antik kentler ve sahip olduğu doğa ve görsel peyzaj özellikleriyle önemli bir yerde bulunan Troya Tarihi Milli Parkı ile Çanakkale il merkezini birbirine bağlayan karanlık liman, tarihi ve rekreasyonel özellikleri öne çıkan yeni bir proje ile dönüştürülecek. Karanlık liman yolunda oluşturulması planlanan bisiklet yolunun uluslararası bisiklet yol ağına eklenerek bölge dünyaya tanıtılacak, antik tarih, tabyaları ve kıyı şeridini içerisine alan güzergah, alandaki zengin tarımsal üretimin tanıtımına ve agroturizmin gelişimine katkı sağlayarak bölge halkını kalkındıracak. Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman – Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi Projesinin 2020 yılı Ekim ayında tamamlanması hedefleniyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST