“Vatandaşın mutfağında yangın var yangın”

KALEM Farkıyla...

“Vatandaşın mutfağında yangın var yangın”

“Vatandaşın mutfağında yangın var yangın”

Biga’da açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Onlarda kriz var mı, kriz yok. Geliyorum vatandaşa, Sizin mutfağınızda kriz var mı? İşte sorun bu. Vatandaşın mutfağında kriz değil, yangın var yangın” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale programı kapsamında Biga ilçesinde belediye tarafından yapımı 22 milyon TL’ye mal olan; Kapalı Pazar, Katlı Otopark ve Hal Binası açılışına katıldı. Çanakkale’deki programının ardından Biga’ya giden Kılıçdaroğlu burada Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ı makamında ziyaret etti. Ardından da Kapalı Pazar alanı yanında gerçekleştirilen açılış törenine geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Kapalı Pazar, Katlı Otopark ve Hal Binası açılış töreninde, Biga Belediyesi’nin ilçeye yaptığı hizmetleri anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.
22 MİLYONLUK YATIRIM
Açılış öncesi açıklamalarda bulunan Biga Belediye Başkanı CHP’li İsmail Işık, Temiz bir Biga hedeflerini gerçekleştirip eğitime de destek verdik. 200 araçlık katlı otoparkımız ile çarşı merkezini insanların daha rahat gezip, alışveriş ettiğimi merkeze dönüştürdük. Kültürel faaliyetleri de unutmadık. Atatürk Kültür Merkezine yaptık. Bugünkü 3 projenin toplam maliyeti 22 milyon lira. Sadece Atatürk Kültür Merkezi de 22 milyon liraya mal oldu. Cıvıl cıvıl bir merkez haline getirdik. Burada 4 bine yakın kursiyerimiz 40’ın üzerinde bilgi ve beceri kurslarına katılıyor. Şuanda tüm kanallardan bize 35 bine yakın Bigalı müracaat etti. Biz de gönül kapımızı sürekli açık tutmaya çalışıyoruz. 4.5 yıl içinde kullandığımız bütçe toplamı 300 milyon liradır. Ama yatırımlara harcadığımız miktar 150 milyon liradır. Işıl ışıl, ışık ışık Biga’yı ortaya çıkarmak için durmaksızın çalışıyoruz. Gözle görülmeyen alt yapı yatırımlarına da 7 milyon 500 bin lira harcadık. Toplam 18 milyon liraya mal olacak 60 kilometrelik alt yapı yatırımı da gerçekleştiğinde, ilçemiz Biga 100 yıl altyapı sorunu yaşamayacak. Biga halkının sosyalleşmesini çok önemsedik. İnsanların evlerinden çıkmalarını sağlamak için şehir parkı ve mahalle aralarındaki parkları yeniden yaptık. Bugün açılışını yaptığımız 3 tesisimiz 22 milyon liradır ve tamamı belediyenin kendi kaynakları ile her kuruşu ödenmiş olarak karşınızdayız. Çok çalıştık, ama daha çok çalışmaya söz veriyoruz” dedi.
GÖRKEMLİ BİR TARİHİ VAR BİGA’NIN
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında şunları söyledi, “Bugün mutlu insanların yaşamasını arzu ettiğimiz mutlu Biga’dayız. Benim bir tek hedefim arzum var Türkiye’nin neresinde yaşarsa yaşasın herkesin mutlu olduğu bir Türkiye, herkesin huzur içinde yaşadığı, karnının doyduğu, alın terinin karşılığını aldığı bir Türkiye. En büyük arzum bu benim. Ben saraylara meraklı birisi değilim, saraylarda oturmuyorum, oturmayacağım da. Halk gibi evimde oturacağım, huzur içinde çoluk çocuğum ile oturacağım. Bunu arzuluyorum. Çünkü biz Cumhuriyet çocuğuyuz. Biz halktan yanayız ve halk gibi yaşamak isteriz. Halkın arasında halk gibi gezmek isteriz. Ben 3 bin kişilik koruma ordusuyla gezmem. Birisi geziyorsa o halkın Cumhurbaşkanı olamaz zaten. Kimden korkuyorsunuz ve çekiniyorsunuz. Kendi halkından, milletinden korkan bir insan, bir yönetici olabilir mi? Halkın arasına girmesi, oturup konuşması, derdini dinlemesi, çayını kahvesini içmesi lazım. Sen bunları yapmayacaksın, sarayında oturacaksın, batsın o saray eğer öyleyse. Kışlık saray yemeyecek bir de yazlık sarayın olacak, yazlık sarayın yetmeyecek bir de uçan sarayın olacak. Peki, halk nerede yaşıyor? Biri uzayda yaşıyor halktan kopuk, Bizde halk olarak hep beraber yaşıyoruz. Biga, mutlu insanların yaşaması gereken bir kent. Biga’da olmaktan onur, şeref ve gurur duyduğumu ifade edeyim. Görkemli bir tarihi var Biga’nın. Böyle bir tarih herkese nasip olmaz. Çanakkale Savaşları’nda özel bir yeri var Biga’nın. Yaralananlar burada tedavi edildi, annelerimiz, dedelerimiz tedavi etti onları. O yüzden de tarihsel olarak daBigalı’lara şükran borçluyuz. O nedenle burada bulunmaktan, Bigalılarla beraber olmaktan onur ve şeref duyuyorum”
ÜRETİM YOKSA HUZURSUZLUK VARDIR
Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında, “Bir insan üretirse mutlu olur. Herkes üretir ve alın teri dökerse ve karşılığını alırsa o memlekette herkes mutludur. Eğer üretmiyor ve sadece tüketiyorsak o ülkede huzursuzluk olur. Bakın bugün enflasyon rakamı açıklandı. Bir aylık enflasyon yüzde 6,3. Enflasyon ne demektir. Gazetelerde ‘fiyat artışı demektir’ şeklinde okursunuz. Enflasyon fiyat artışıdır doğru ama enflasyonun anlamı şudur. Bütün zamların faturasını millet ödeyecek demektir. Enflasyon budur. Sanayici dışarıdan mal getirir. Dolar artmışsa sanayici o malı alır üzerine karını ilave eder. Maliyetini yapar verir aracıya. Toptancıya verir. Toptancı üzerine karını ekler, götürür esnafa verir. Esnaf üzerine karını ekler size satar. Yani kimse zarar etmez orada. Kim zarar eder, faturayı kim öder. En son alıcı olan öder. Kim o, sizler siniz yani vatandaşlar. Yani enflasyonun da bütün zamların da faturası millete çıkıyor. Şimdi oturup bize şunu söylüyorlar. Efendim, kriz miriz yok diyorlar. Nereden baktığınıza bağlı. Sarayda kriz yok. Vallahi de billahi de sarayda kriz yok. Geliyorum sarayın beslemeleri var. Yani koşulsuz saraya uyanlar var. Bunlar mesela dolar bazında ihale alıyorlar. Bunların tamamı sarayın adamları. Dolar bazında alıyorlar ve dolar çıktıkça onlar kazanıyorlar. Onlarda kriz var mı, kriz yok. Geliyorum vatandaşa sizin geliyorum. Sizin mutfağınızda kriz var mı? İşte sorun bu. Vatandaşın mutfağında kriz değil, yangın var yangın” dedi.
İLÇELERİN TAMAMINDA BAHARI GETİRECEĞİZ
Kılıçdaroğlu yerel seçimlerin olduğunu hatırlatarak “O yerel seçimlere hep beraber çalışacağız ve uğraşacağız. Allah nasip ederse sadece Biga’da değil, Çanakkale’nin il ve ilçelerinin tamamında baharı getireceğiz. Bir bahar müjdesini bütün dünyaya vermek zorundayız. Ülkeyi bu hale getirdiler 16 yılda. Şimdi gittiler ekonomide kriz çıkınca bunu dış güçler yaptı dediler. Hangi dış güçler. Memleketi sen mi yönetiyorsun, dış güçler mi yönetiyor. Dış güçler yönetiyorsa senin sarayda ne işin var, senin koltuklarda ne işin var. Çekil o zaman dış güçlerle biz hesaplaşırız. Otururuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dış güçlerle nasıl mücadele ettiyse, aynı mücadeleyi yaparız. Ben size namus sözü veriyorum, saraylarda oturmayacağım, halkın arasında oturacağım, sizler gibi yaşayacağım. Allah’ın izniyle sadece yerel yönetimlerde değil, bütün Türkiye’de hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, her evde huzurun ve bereketin olduğu bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve protokol üyeleri kurdele kesme geleneğinin aksine, kurdeleyi çözerek açılışı yaptı. Ardından da barış güvercini uçurdu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST