Vatandaşlar diyabet hastalığı hakkında bilgilendirildi

KALEM Farkıyla...

Vatandaşlar diyabet hastalığı hakkında bilgilendirildi

Vatandaşlar diyabet hastalığı hakkında bilgilendirildi

14 Kasım Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında poliklinik girişinde stant kurularak vatandaşlar diyabet konusunda bilgilendirildi.

14 Kasım Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında poliklinik girişinde stant kuruldu. Standa yöneticiler ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Emre Sedar da destek verdi. Hastaneden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından 2019 yılında 20-79 yaş aralığında hesaplanan dünyadaki toplam diyabetli sayısının 463 milyon olarak bildirildi. Ülkemizde de diyabet yaygınlığı 13.7 olarak hesaplanmıştır ve hızla yükselmeye devam etmektedir. Diyabetin tedavisinde hastanın ve yakınlarının diyabet eğitimi alması, düzenli Hekim kontrolüne gitmesi diyetisyen rehberliğinde sağlıklı beslenme ve egzersiz programı uygulaması, evde düzenli kan şekeri takibi yapması gereklidir. Diyabet Günü teması olarak bu yıl diyabet tedavisinde hemşirenin rolü ve etkisine dikkat çekmek, diyabet eğitiminin önemini vurgulamak adına “Diyabet ve Hemşire: Diyabet Hemşiresi Fark Yaratır” seçilmiştir”

DİYABET HEMŞİRESİ DİYABETLİ HASTALARA EN ÇOK DOKUNAN KİŞİDİR
Endokrinoloji Uzmanı Dr. Emre Sedar Saygılı ise diyabet günü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Diyabetli bireylerin diyabetini yönetebilmesi, diyabet öz bakım bilgi ve becerilerini kazanması böylece diyabetin sebep olabileceği acil ve ileri dönem sağlık sorunlarından korunması amacıyla düzenli olarak diyabet eğitimi alması sağlık yanında ekonomik faydalar da sağlayacaktır. Diyabet hemşiresi diyabetli bireylerle en sık iletişim kuran ve onların hayatına en çok dokunan sağlık profesyonelidir. Diyabetli bireylerin ve yakınlarının diyabet hemşiresinin eğitimine bakımına ve desteğine ihtiyaçları vardır” dedi.
HALKIMIZI BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ
Bu yıl Covid-19 tedbirlerinden dolayı etkinliklerin sınırlı olduğunu ifade eden Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali de “Diyabetle yaşam konusunda Diyabet Eğitim Polikliniğimizde her zaman halkımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. Tedbirlerden dolayı mart ayından bu yana Diyabet Okulumuza ara verdik fakat diyabet Eğitim polikliniğimize gelerek, sosyal medya hesaplarından ulaşarak ve Hastanemizi arayarak 2440 numaralı dahili hattan da görüşme yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST